Wikipedie:Arbitrážní výbor/volby leden 2022

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Arbitrážní výbor

Šestnácté řádné volby do arbitrážního výboru se mají konat 12 měsíců po patnáctých, což vychází na začátek hlasování 22. ledna 2022 v 18.30 SEČ a konec 5. února 2022 v 18.30 SEČ.

Volí se celkem tři členové či členky arbitrážního výboru na funkční období v trvání 24 měsíců, a to za dva arbitry Khamul1 a Tchoř, kterým končí mandát, a na jedno neobsazené místo.

Podle pravidel arbitráže (čl. 17) se kandidátky podávají do zahájení hlasování.

Pokud chcete kandidovat, doplňte prosím své uživatelské jméno za poslední lomítko ve vstupním okénku nad tlačítkem Založit novou kandidátku a klikněte na tlačítko: Založit novou kandidátku Nezapomeňte následně vložit vytvořenou kandidátku – odkaz na podstránku do sekce Kandidáti níže, aby byla viditelná na této stránce. Své uživatelské jméno uveďte namísto slova „kandidát“ v příslušném pořadí.


Kandidáti[editovat | editovat zdroj]

Tchoř[editovat | editovat zdroj]

Tchoř (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty)

  • žádost podána: 18. 1. 2022, 06:19 (CET)

Zdůvodnění[editovat | editovat zdroj]

Do arbitrážního výboru kandiduji potřetí (předchozí kandidátky: 2010, 2020). Hlavním důvodem je obava, že kandidátů bude málo, a přesvědčení, že české Wikipedii existence arbitrážního výboru prospívá. Problematickým uživatelům může schválit opatření na míru, takže omezí narušitelský charakter jejich činnosti, aniž by jim zcela znemožnil editovat a tím se třeba té spolupráci postupně naučit. Příliš drsné správce může korigovat, těm opatrnějším nabízí možnost vyhnout se nutnosti kontroverzně silného zásahu (typicky typu WP:IAR) a místo toho svěřit problematického uživatele méně kontroverznímu a především méně osobnímu procesu.

Myslím, že arbitrážní výbor pomáhá proti polarizaci komunity a zvyšuje naděje, že se na české Wikipedie dokáží navzájem přinejmenším snášet uživatelé reprezentující různé myšlenkové proudy. Zejména pro Wikipedii, která není psaná zrovna „světovým jazykem“, a kde můžeme množství potenciálních editorů ohraničit podstatně menším množstvím mluvčích než třeba u Wikipedie anglické, mi to přijde jako velmi podstatný faktor pro další rozvoj.

Na své končící funkční období nejsem zrovna hrdý, svým očekáváním jsem nedostál. Částečně to mohu omluvit pandemií, která mi docela zamávala s časovými možnostmi a mírou soustředění, kterou jsem mohl Wikipedii věnovat. Věřil jsem, že budu patřit po celou dobu k „tahounům“ výboru, budu dohledávat důkazy, dělat jejich rozbor atp., ale nakonec jsem u části rozhodnutí svou účast omezil jen na kontrolu práce jiných arbitrů a zahlasování.

Svou kandidaturu beru i jako povzbuzení jiných, aby také kandidovali. Třeba proto, že vedle Tchoře, který šanci už dostal a očekáváním tak úplně nedostál, bude komunita k jejich kandidatuře vstřícnější.

Komentáře[editovat | editovat zdroj]

Rosičák[editovat | editovat zdroj]

Děkuji moc, že se snažíte zachovat funkčnost výboru. --Rosičák (diskuse) 18. 1. 2022, 17:52 (CET)[odpovědět]

  1. Wikipedie:Arbitrážní výbor/volby leden 2022/kandidát
  2. Wikipedie:Arbitrážní výbor/volby leden 2022/kandidát
  3. Wikipedie:Arbitrážní výbor/volby leden 2022/kandidát