Wikipedie:1Lib1Ref

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedia Library owl.svg

#1Lib1Ref 15. května – 5. června 2022

Představte si svět, ve kterém každý knihovník edituje Wikipedii.

Celosvětová kampaň #1Lib1Ref vyzve knihovníky, aby s použitím literatury ve své knihovně obohatili Wikipedii o alespoň jednu citaci (referenci).

Nejaktivnější účastníci obdrží drobné ceny!

Jak na to[editovat | editovat zdroj]

Video (1:09) Ukázka vkládání citace knihy do článku na české Wikipedii

Kdo jiný než knihovníci má takové předpoklady pro udržování kvality citací na české Wikipedii? Knihovníci jsou experti ve vyhledávání a poskytování informací a při své práci dennodenně pracují s knihami a časopisy, které jsou pro Wikipedii neocenitelnými prameny informací.

Veškerý obsah, který není podpořen hodnověrnými zdroji, může být kýmkoliv odstraněn. Když tedy vkládáte na Wikipedii obsah, vždy k němu dodejte i řádkové citace, kterým se na Wikipedii také říká reference. Citace umožňují ostatním wikipedistům i čtenářům, aby si mohli kdykoliv správnost obsahu ověřit.

Jak se vkládá citace do Wikipedie? To ukazuje krátké video vpravo.


Až přidáte referenci, editaci uložte (viz obrázek):

  1. Klikněte na Zveřejnit změny….
  2. Vyplňte shrnutí editace, napište např. „doplnění reference“ a nezapomeňte přidat hashtag #1Lib1Ref (jedině tak si všimneme, že jste se do kampaně zapojil/a).
  3. Klikněte na Zveřejnit změny. Tím je vše hotovo! Vaše editace se ve Wikipedii ihned projeví a zároveň se během několika minut zobrazí v tomto přehledu.

Shrnutí editace 1lib1ref (VE) (detail).png

Zapojte se do soutěže[editovat | editovat zdroj]

Zapojte se do soutěže 1Lib1Ref! Jednotlivé jazykové verze Wikipedií mezi sebou soutěží, proto má význam se zapojit, třeba jen s jedinou editací. Svou účastí ve 1lib1ref se automaticky stáváte součástí slosování o drobné ceny s tématikou Wikimedia a poukázku na nákup knih. Musíte pro to udělat jediné  - v termínu 15.5. - 5.6. 2022 editovat jako registrovaný uživatel Wikipedie, doplnit referenci dle instrukcí, přidat od shrnutí editace hashtag #1Lib1Ref.

Chci soutěžit!

Vyrazte na lov neozdrojovaných pasáží na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Leden je nejchladnější
měsíc roku.[zdroj?]


Leden je nejchladnější
měsíc roku na severní polokouli.[1]
Spustit Citation Hunt

Citation Hunt („Lovec citací“) je nástroj, který na české Wikipedii vyhledává neozdrojovaná tvrzení. Z tisíců označených neozdrojovaných tvrzení ukáže nějaké náhodné – můžete ho ozdrojovat, nebo hledat dál. Okruh článků můžete omezit tím, že do spodního políčka vyplníte okruh témat, která chcete řešit. Řídí se to systémem kategorií na české Wikipedii. Během psaní pozorně sledujte našeptávač, který nabídne příslušné kategorie (kdybyste se nedívali a napsali rovnou třeba „Afrika“, nic se nezobrazí, protože v kategorii „Afrika“ je jenom několik článků a žádný nepotřebuje doplnit zdroj; než ale slovo dopíšete, zobrazí se nabídka různých podkategorií, např. „Fauna Afriky“).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]