Wikipedie:Špatná převzetí obsahu Wikipedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tato stránka slouží pro řešení špatného převzetí obsahu Wikipedie cizími subjekty.

Jak přebírat obsah Wikipedie[editovat | editovat zdroj]

Tomuto tématu se věnuje stránka Podmínky užití.

Obsah Wikipedie je šířen pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 a GFDL (anglicky). Tyto svobodné licence umožňují přebírat textový obsah Wikipedie a dále ho šířit, upravovat a zařazovat do kolekcí za splnění podmínek licencemi vyžadovaných. Při přebírání jednotlivých článků si přebíratel může vybrat, pod jakou licencí bude dílo dále šířit, tedy Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 nebo GFDL. Při přebírání větších článků kolekce se musí šířit pod dvojí licencí.

Obrázky, videa, zvuky a jiné vložené soubory mohou mít jinou licenci a je na přebírateli, aby zajistil plnění podmínek této licence. Licenci lze zjistit klepnutím na obrázek a jeho zvětšením. Podmínky šíření jsou vždy uvedeny dole pod popisem souboru.

Podmínky převzetí díla s licencí Creative Commons[editovat | editovat zdroj]

Textová část Wikipedie je šířena pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0. Tato licence umožňuje dílo dále upravovat, zařazovat do kolekcí s díly jinými a dále šířit za splnění následujících podmínek:

Podmínky převzetí díla s licencí GNU Free Documentation License[editovat | editovat zdroj]

Díla šířená pod licencí GNU Free Documentation License (GFDL) je možno volně upravovat, zařazovat do kolekcí a dále šířit za splnění následujících podmínek:

 • výsledné dílo musí být opět šířeno pod licencí GFDL, tzn. že je potřeba tento fakt čitelně uvést a:
  • v případě digitálních médií uvádět odkaz na plné znění licence v angličtině (text licence musí být umístěn na stránkách, či nosiči kde se samotné dílo nachází)
  • v případě tištěných médií musí být celý text licence v angličtině (případně češtině) k takovému dílu přiložen
 • musí být uvedeni všichni autoři díla.

Podmínky převzetí volného díla (tzv. PD, public domain)[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o díla, u nichž nejsou majetková autorská práva chráněna. V každé zemi je volné dílo (anglicky public domain) definováno jinak. Proto se přebíratel volného díla musí seznámit s autorskoprávními předpisy té či oné země, kde chce dílo šířit. V České republice platí, že volné autorské dílo může každý volně využívat, pouze musí být dodrženy podmínky, že si nikdo nesmí osobovat autorství díla, využitím se nesmí snižovat hodnota díla a musí být uveden autor (je-li znám).

Jak upozorňovat na špatné převzetí[editovat | editovat zdroj]

Přebíratele je nejlepší oslovovat písemně. Před napsáním výzvy k nápravě se vždy ujistěte, že Wikipedie není tím, kdo porušuje cizí autorská práva. Důležité je většinou datum vyhotovení díla (i když u webových stránek se nedá vždy lehce zjistit). Vždy zachovávejte příjemný a slušný tón. Adresátovi popište zjištění a vysvětlete mu, co daná licence vyžaduje. Nezapomeňte uvést, že Wikipedie volné užití umožňuje, ale že je třeba dodržovat určitá pravidla. Vyžadovat stažení díla není vždy potřeba, stačí doplnit podmínky požadované licencí. Dopis laďte jako žádost, případně můžete použít předpřipravený vzor.

Pokud se po delší době nic neděje, výzvu opakujte, nebo zkuste oslovit někoho jiného z toho samého subjektu. Zde již můžete dopis ladit jako výzvu.

Pokud se ani po delší době nic neděje, můžete celou věc předat k řešení sdružení Wikimedia Česká republika.

Ukázkový případ[editovat | editovat zdroj]

Chmee2 byl upozorněn počátkem roku 2011, že jedna jeho fotografie je použita v rozporu s licencí, respektive, že přebíratel neuvedl místo, odkud fotografii přebral a ani autora s licencí. Zdálo se tak, že se jedná o jeho vlastní fotografii. Wikipedista se rozhodl vyzvat přebíratele k nápravě, který však jeho email ignoroval. Pokusil se tedy o ca měsíc později zaslat druhý email, ve kterém ho vyzýval k nápravě. Taktéž bez odpovědi. Wikipedista se tak obrátil na Wikimedia Česká republika, jestli by mu nemohla skrze právnickou kancelář AK Koutná, Slušná & Bělohlávek v.o.s. poskytující právnické poradenství pomoci problém řešit. Právnická kancelář potřebovala zaslat do té doby uskutečněnou korespondenci a zaslat plnou moc pro zastupování ve věci zneužití fotografie. Následně kontaktovala přebíratele písemnou formou, která okamžitě přislíbila vyřešení problému. Následně stáhla fotografii ze svého webu a finančně se vypořádala dle autorského zákona s původním autorem. Došlo tak k nápravě a osvětě u konkrétního přebíratele, že je potřeba dodržovat licence.

 1. Oslovte přebíratele předpřipraveným vzorem, že použil Vaše dílo v rozporu
 2. Pokud se nic neděje, oslovte Wikimedia Česká republika, konkrétně skrze adresu pravo@wikimedia.cz přeposílanou na osobu, která má na starost komunikaci s právní kanceláří
 3. Následujte instrukce právnické kanceláře (zašlete jí plnou moc ve věci zastupování ve věci ochrany práv, dle zaslaného formuláře, přepošlete jim veškerou komunikaci s přebíratelem)
 4. Čekejte na výsledek a případně se občas ptejte, jak se situace vyvíjí

Subjekty, které pravděpodobně porušují licenci při přebírání[editovat | editovat zdroj]

 1. úryvky z úvodu – masivně přebírá vždy několik vět z úvodu. Nikde není čitelně uvedena licenci a autoři díla
  1. Odeslán dotaz Mormegilovi.--Juandev (diskuse) 2. 7. 2012, 05:10 (UTC)
 2. Položka číslovaného seznamu
 3. tento text je schodný s textem zde: [1], [2] - není jasné kdo co od koho převzal.--Juan de Vojníkov 19. 2. 2011, 09:48 (UTC)
  1. Zaslán dotaz na obecní úřad, kdo je autorem jejich textu.--Juandev (diskuse) 2. 7. 2012, 05:10 (UTC)
 4. [3] versus Adriena Šimotová --Gampe 3. 4. 2011, 14:20 (UTC)
  1. Podán dotaz na autora.--Juandev (diskuse) 2. 7. 2012, 05:31 (UTC)
 5. Nalezen dokument bez jakékoli zmínky o Wikipedii, přitom se v podstatě skládá jen z článků Island a Reykjavík. Kromě textu obsahuje i všechny obrázky, uvedení autorů nenalezeno. Pravděpodobně jsou takové všechny dokumenty projektu Rozvoj vysokoškolského vzdělávání v oblasti obnovitelných a alternativních zdrojů energie, zkoumal jsem jen Křemík a ten je (odkaz na projekt). Text byl v článcích ještě před tím, než začali s tím projektem.
  ISLAND [PDF online]. Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, 2009? [cit. 2011-06-21]. Dostupné online.  --21. 6. 2011, 22:28 (UTC), Utar
  1. Zkoumám a potvrzuji. Převzetí obrázků je špatné. Texty Island z textu Island na wp, biomasa ne, --Juandev (diskuse) 12. 7. 2012, 05:37 (UTC)
 6. [4] z Theatrum Kuks. Datum dokazuje pozdější převzetí. Za autora je uveden někdo jiný a dokonce je zde copyright.--Juandev 6. 9. 2011, 05:34 (UTC)
 7. [5] z Petr Hejduk. První část biografie je zkopírovaná z Wikipedie. Datum vzniku 20.6.2009 je nesmysl, protože jsem článek napsal až 25.9.2009, a to vlastním textem! Daný vkladatel je podvodník. Chybí uvedení zdroje Wikipedie.--Kacir 30. 9. 2011, 02:40 (UTC)
 8. Milá (přírodní rezervace), první verze, 24. 5. 2009, 17:35, Wikipedista:Hadonos proti poslednidivociny.cz, část Přírodní rezervace Milá. Na první pohled není jasné, kterým směrem bylo kopírováno, problém tu však určitě je, neboť OTRS povolení u článku není a na portálu zase není licence o přebrání textu (aspoň jedno by tu být mělo). Článek byl významně rozšířen, problém je řešen v diskuzi článku. Hadonos v ní prohlásil, že text z daných stránek nepřevzal a problém tedy bude na druhé straně. --29. 11. 2011, 16:20 (UTC), Utar
 9. [6], snad podrobný výzkum citovaný z odborného teologického časopisu Koinonia vydávaného Teologickým seminářem Církve adventistů sedmého dne v Sázavě. Článek je výtahem z absolventské práce Matěje Loudy, B.A., bývalého studenta výše uvedené školy. (viz začátek přidaného textu) ze základu článku Ron Wyatt --10. 1. 2012, 16:15 (UTC), Utar
 10. Sorry, I dont speak czech, so I have to do it in englich. Because of my language problems I can't sey to 100%, that here's a mistake in the re-usage of Wikipedia content: this seems to come from here. Problem: at the bottom of the page is a copyright-tag: © 2008 Referáty-seminárky.cz. If this also refers to the stuff from Wikipedia, it ofcourse not OK. Marcus Cyron (diskuse) 18. 4. 2012, 01:20 (UTC)
  • Ten biatlon je opravdu bez licence a autorů, celý web je opravdu „veselý“. U některých článků převzatých z Wikipedie sice udávají licenci a odkaz na seznam autorů, ale např. zde odkaz na „Seznam autorů a změn“ nevede na správné místo, protože stránka na Wikipedii byla přesunuta. — Gumruch (disk.) 18. 4. 2012, 01:33 (UTC)
 11. našel jsem ještě starší věci.--Juandev (diskuse) 29. 4. 2012, 11:35 (UTC)
 12. [7] z Reverzní osmóza (na ostatní text webu jsem nekoukal), zdroj neuveden, zato je tam copyright na letošek.--Zdenekk2 (diskuse) 14. 6. 2012, 21:10 (UTC)
 13. [8] z Reverzní osmóza (na ostatní text webu jsem nekoukal), zdroj neuveden, dole značka copyrightu.--Zdenekk2 (diskuse) 14. 6. 2012, 21:10 (UTC)
 14. [9] přebírá text ze článků, uvádí na ně odkaz, chybí však licence apod. --Ragimiri 3. 7. 2013, 12:50 (UTC)
 15. [10] z Ušní svrab (z 10. 12. 2012, kdy tam byl ještě nadpis sekce Terapie a typo v ní) bez uvedení zdroje.--Zdenekk2 (diskuse) 28. 2. 2015, 22:02 (CET)[odpovědět]
 16. [11] z Ušní svrab bez uvedení zdroje.--Zdenekk2 (diskuse) 28. 2. 2015, 22:09 (CET)[odpovědět]
 17. [12] převzat obrázek z Ušní svrab bez uvedení zdroje.--Zdenekk2 (diskuse) 28. 2. 2015, 22:16 (CET)[odpovědět]
 18. Vyznamneosobnosti.cz: podle několika doslovných kopií ([13] z Miroslav Dvořák (sdruženář), [14] z Jindra Nečasová pravděpodobně celé stránky kopírují obsah cswiki. Žádný odkaz na zdroje, žádná tiráž, jen dole Copyright 2017. Zdá se, že mají dva editory, katku a rosdana. A teď, jak je kontaktovat? Možná více místa pro diskuzi bude pod právní Lípou. --18. 4. 2017, 15:25 (CEST), Utar (diskuse)
  Celé stránky ne, třeba Vlastimil Růžička (chemik) je jasně horší než [15]. --18. 4. 2017, 15:49 (CEST), Utar (diskuse)
  Napíši jim. --Martin Urbanec (diskuse) 18. 4. 2017, 15:52 (CEST)[odpovědět]
 19. soupispamatek.com, přebírá obsah, špatně uvádí zdroje, pod copyrightem--Horst (diskuse) 15. 11. 2017, 13:53 (CET)[odpovědět]
 20. Kniha: Mark Twain: Autobiografie, svazek I (Praha 2016, Volvox Globator) používá na zadní záložce bez udání zdroje text z úvodu hesla Mark Twain. --Jvs 29. 12. 2018, 13:02 (CET)[odpovědět]
 21. [16], přebráno celé z Alexandr Alexandrovič Aljechin, ale je nutné v Copyvioporovnávači porovnat s touto konkrétní adresou, asi má NOINDEX nebo tak něco. E-mailovou (a i jinou) komunikaci omezuji na minimum a byl bych rád, kdybych mu nemusel psát já. Není ani jisté, zda email funguje a při nahlašování "Závadné stránky" estranek.cz je nutné uvést údaje, které jinde uvádět netřeba. --Ján Kepler (diskuse) 13. 6. 2020, 16:27 (CEST)[odpovědět]
 22. [17], doslovné přebrání většiny článku Sar-El. Ve zdrojích uvedeno „Archiv Wlasty Laury, České centrum, Israel Defense Forces, mzv.cz“, ale nikoli Wikipedie. Dost drzé :). --Mario7 (diskuse) 5. 2. 2021, 17:30 (CET)[odpovědět]

Vyřešeno[editovat | editovat zdroj]

 1. [18] přebírá texty z Wikipedie. Uvádí pouze zdroj:cs.wikipedia.org a o kus níž je copyright.--Juandev 14. 2. 2012, 07:11 (UTC)
  1. Informován správce webu endora.cz--Juandev 14. 2. 2012, 15:36 (UTC)
  2. Podán dotaz, kdy bude nedostatek odstraněn.--Juandev (diskuse) 3. 3. 2012, 16:31 (UTC)
  3. Provider web odstavil.--Juandev (diskuse) 3. 3. 2012, 19:32 (UTC)
 2. Všechny články o koních ale i zemědělství, bez uvedení zdroje.--Horst (diskuse) 29. 1. 2016, 19:31 (CET)[odpovědět]
  1. Uvědomil jsem poskytovatele estranky.cz, ten stránky odstavil. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 3. 2017, 08:40 (CET)[odpovědět]
 3. [19] z Radioamatérství někde kolem revize 12581957, žádná licence, dole copyright 2015 (jedna ze sekcí článku je ale sama copyvio) --28. 4. 2017, 00:29 (CEST), Utar (diskuse)
  Oznámil jsem na cb18prahalocal@napady.net, pokud se nedočkám odpovědi, požádám o pomoc přímo webnode. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 7. 2017, 23:24 (CEST)[odpovědět]
 4. [20], děj přebrán z Manon Lescaut (divadelní hra) Vavrik.vit.martin (diskuse) 10. 6. 2020, 22:14 (CEST)[odpovědět]
  Na Wayback Machine je nejstarší snapshot ze dne 14. května 2013, zatímco tady na wiki je ten samý celý popis děje od 19. 12. 2007. Registrace domény rozbor-dila.cz proběhla dne 16. 5. 2012. Danou část článku sepsal Wikipedista:Jan Paták. Ten článek je jeho jediná editace na Wikipedii. Vzhledem k tomu že na předmětném webu je jako autor uveden L bych se asi spíš přikláněl k tomu, že je ten text neoprávněně zkopírovaný bůhvíkým. Zajímavé obzvlášť vzhledem k tomu, že stažení toho rozboru podmíňují VIP členstvím. --Mimars (diskusepříspěvky) 10. 6. 2020, 23:35 (CEST)[odpovědět]
  Konkrétně bych si tipnul že někdo to zkopíroval z Wikipedie a nahrál na dotyčný web proto, aby si naoplátku mohl stáhnout nějakou jinou práci zdarma. --Mimars (diskusepříspěvky) 10. 6. 2020, 23:38 (CEST)[odpovědět]
  Oznámeno provozovateli webu. --Martin Urbanec (diskuse) 11. 6. 2020, 22:15 (CEST)[odpovědět]
  @Vavrik.vit.martin: Provozovatel se omluvil a obsah díla upravil tak, aby byl v souladu s licencí Wikipedie. --Martin Urbanec (diskuse) 12. 6. 2020, 10:24 (CEST)[odpovědět]