What3words

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

What3words je globální lokalizační systém založený na rozdělení zemského povrchu na 57 bilionů čtverců o velikosti strany 3 m a pojmenování každého z nich kombinací tří slov. Systém umožňuje takto jednoduše najít na mapě kterékoliv místo na Zemi.

Je využíván poštami v osmi zemích světa a v Mongolsku jím navíc byly nahrazeny i názvy ulic.[zdroj?] Jedná se však převážně o země, které dosud nezavedly poštovní směrovací čísla (Džibuti, Tonga)[1]) případně země s rozsáhlými velmi řídce obydlenými územími (Mongolsko, Nigérie).[2]

Do navigačních přístrojů se zavádí u automobilů Mercedes-Benz. What3words využívají i humanitární organizace, například Červený kříž nebo OSN (UN-ASIGN).

Systém what3words má kromě anglické, německé, francouzské a mongolské verze i verze v dalších jazycích, mezi které patří i čeština, s možností využití diakritiky. Pro označení jednotlivých čtverců se využívají kombinace slov, které nejsou překlady z jiných jazyků. Například totéž místo u Petřínské rozhledny má v české verzi w3w lokalizaci oplatit.kuchyně.výhodný, v anglické verzi winner.crown.shopping a v německé verzi reguliert.vorbildlich.erste.

What3words je k dispozici i ve formě mobilní aplikace pro Android a iOS a nabízí API rozhraní pro obousměrnou konverzi kódu what3words na mapové souřadnice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Seznam zemí bez poštovních směrovacích čísel (anglicky)
  2. What3words: poštovní partneři. what3words.com [online]. [cit. 2018-03-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-03-06. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]