West Bromwich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
West Bromwich
Radnice
Radnice
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
ZeměAnglie
HrabstvíWest Midlands
Metropolitní distriktSandwell
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel75 405 (2011)
Správa
Telefonní předvolba0121
PSČB70, B71
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

West Bromwich je město v anglickém hrabství West Midlands, ležící 8 km severozápadně od Birminghamu. Město má okolo 75 000 obyvatel (včetně předměstí více než 130 000).

Historie[editovat | editovat zdroj]

V majetkovém soupisu Domesday Book z roku 1086 je uváděna vesnice Bromwic (janovcová ves),[1] později byl k názvu připojen přídomek West (západní) pro odlišení od nedalekého Castle Bromwich. Od 12. století zde existoval benediktinský klášter. V původně zemědělské obci obklopené lesy se od 16. století začala těžit železná ruda a rozvíjela se výroba hřebíků a dalšího kovového zboží.[2] Poloha města v centru hornické a industriální oblasti Black Country vedla k rychlému růstu počtu obyvatel, v 19. století se rozvíjel zejména zbrojní průmysl, později se West Bromwich stal největším britským producentem ocelových pružin: ještě v šedesátých letech 20. století je zde zaznamenáno přes třicet podniků zaměřených na tento artikl.[3] Za druhé světové války město utrpělo německými nálety na průmyslová zařízení, známými jako Birmingham Blitz. Navzdory útlumu těžkého průmyslu, který začal v 70. letech a vedl k tomu, že procento nezaměstnaných ve West Bromwichi patří k nejvyšším v zemi,[4] je město stále významným hospodářským centrem a dopravním uzlem, z něhož vychází dálnice M5 motorway, jeho heslem je Labor omnia vincit (Práce vítězí nade vším).

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Město je rozděleno na dva volební obvody, West Bromwich West a West Bromwich East. Městské části jsou: Carters Green, Charlemont, Charlemont Farm, Grove Vale, Great Barr, Greets Green, Hill Top, Hateley, Heath Lyng, Millfields, Newton, Sandwell Valley, Stone Cross, Swan Village, Tantany a Yew Tree Estate.

Významná místa[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází památkově chráněná novogotická radnice z roku 1875, bývalé panské sídlo vybudované technikou hrázdění ve 13. století, další historická budova Oak House sloužící jako muzeum a hodinová věž pojmenovaná po bývalém starostovi Reubenu Farleym. Věřícím slouží anglikánský kostel Všech svatých, katolický kostel svatého Michaela, mešita Jami Masjid a hinduistický chrám Shree Krishna Mandir. Na místním hřbitově byl roku 2008 odhalen Pauper Memorial, první britský pomník připomínající chudé lidi pohřbené bez náhrobního kamene.[5] Ve městě se nachází pět středních škol a vysoká škola Sandwell College, nemocnice a moderní kulturní a nákupní středisko The Public. Chráněnými přírodními územími jsou Sot's Hole Local Nature Reserve a lesopark Holly Wood Nature Reserve ve čtvrti Great Barr.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Na východním okraji města leží stadión The Hawthorns z roku 1900, kde hraje své domácí zápasy fotbalový klub West Bromwich Albion FC, zakládající člen anglické fotbalové ligy, mistr země v roce 1920 a pětinásobný vítěz FA Cupu.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]