Wesley Clark

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wesley Clark
Narození 23. prosince 1944 (71 let)
Chicago
Alma mater Magdalen College
United States Army Command and General Staff College
United States Military Academy
Povolání politik a vojenská osoba
Ocenění komandér Řádu čestné legie
Purpurové srdce
Prezidentská medaile svobody
Stříbrná hvězda
Legion of Merit
… více na Wikidatech
Politická strana Demokratická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wesley Kanne Clark, Sr., (* 23. prosince 1944 Chicago) je vysloužilý americký generál armády Spojených států. Studoval na Oxfordu a 2. července 1962 nastoupil na Vojenskou akademii ve West Pointu. Jeho vojenská kariéra trvala 34 let (19662000). Je nositelem Řádu britského impéria, Purpurového srdce, Prezidentské medaile svobody a mnoha dalších vojenských (amerických i mezinárodních), i společenských prestižních ocenění, mimo jiné např. Český kříž za zásluhy (I. třídy) ministra obrany ČR.

Vojenská kariéra[editovat | editovat zdroj]

První vyznamenání si vysloužil ve Válce ve Vietnamu, jíž se účastnil od roku 1969. Po jejím skončení až do 90. let trávil prací pro Bílý dům a některých vedoucích postů v armádě. V této době též získal vzdělání z Command and General Staff College a National War College, kde získal další znalosti z oblasti vojenství a válečnictví. V 80. letech sloužil jako velitel výcvikových zařízení jako Fort Irwin Military Reservation nebo National Training Center, později působil v nejvyšším velení ve Sboru náčelníků štábů (Joint Chiefs of Staff) ve vedoucí pozici pro strategické plánování a politiku (Strategic Plans and Policy). Měl podíl na plánování účasti americké armády během Války v Bosně a Hercegovině.

Clark velel Operaci Spojenecká síla během války v Kosovu, během svého velitelského mandátu evropského nejvyššího spojeneckého velitelství NATO mezi lety 1997 a 2000.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z armády se Clark angažuje v politice, přičemž má blíže k demokratům než k republikánům. Ve volebním roce 2004 kandidoval na prezidenta USA, ale brzy se kandidatury vzdal ve prospěch Johna Kerryho, kterého preferoval. Ve stejné době založil stranu WesPAC: Securing America,[1] kterou využil k podpoře mnohých demokratických kandidátů.

2. března 2007, v rozhovoru s Amy Goodman, vypověděl, že 10 dnů po 11. září 2001 se při návštěvě Pentagonu dověděl o rozhodnutí vojenského a politického vedení administrativy George W. Bushe provést preventivní útok na Irák bez jakýchkoli příčin či důkazů; a o pár dní poté o rozšíření tohoto plánu, které počítalo s invazí armády USA do sedmi zemí během následujících pěti let, kromě Iráku např. do Libye, Sýrie a nakonec Íránu.[2]

V současné době pracuje v administrativě Baracka Obamy jako zástupce předsedy skupiny lobbující pro využití bioethanolu, Growth Energy.[3][4]

Knihy, které Clark napsal[editovat | editovat zdroj]

  • Clark, Wesley K. (úvodní slovo) (2006). Great Generals series. Palgrave Macmillan.
  • Clark, Wesley K. (2001). Waging Modern War: Bosnia, Kosovo, and the Future of Combat. New York: PublicAffairs. ISBN 1-58648-277-7.
  • Clark, Wesley K. (2004). Winning Modern Wars: Iraq, Terrorism, and the American Empire. New York: PublicAffairs. ISBN 1-58648-043-X.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.securingamerica.com/
  2. http://www.czechfreepress.cz/amerika/general-wesley-clark-v-usa-byl-proveden-statni-prevrat-video.html
  3. http://www.growthenergy.org/2009/news/showItem.asp?id=17
  4. http://www.nytimes.com/2009/05/10/automobiles/10ETHANOL.html

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wesley Clark na anglické Wikipedii.

Knihy[editovat | editovat zdroj]

  • Felix, Antonia (2004). Wesley K. Clark: A Biography. New York: Newmarket Press. ISBN 1-55704-625-5.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]