Web Services Description Language

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

WSDL (Web Services Description Language) je jazykem pro popis funkcí, jež nabízí tzv. webová služba, a dále pro popis vstupů a výstupů těchto funkcí (jinými slovy, co webová služba poskytuje a jak si o to říci). Jelikož webová služba v principu komunikuje protokolem SOAP, WSDL zpravidla popisuje SOAP komunikaci. WSDL vychází z formátu XML.

Podporované operace a zprávy jsou popsány abstraktně, a potom se omezují na konkrétní síťový protokol a formát zprávy. Z toho plyne, že WSDL popisuje veřejné rozhraní webové služby.

Popis[editovat | editovat zdroj]

WSDL popisuje služby jako kolekce síťových koncových bodů neboli portů. Specifikace WSDL poskytuje pro tento účel formát XML pro dokumenty. Abstraktní definice portů a zpráv jsou odděleny od jejich konkrétního použití nebo instance, což umožňuje opětovné použití těchto definic. Port je definován přidružením síťové adresy k opakovaně použitelné vazbě a kolekce portů definuje službu. Zprávy jsou abstraktní popisy vyměňovaných dat a typy portů jsou abstraktní kolekce podporovaných operací. Konkrétní specifikace protokolu a datového formátu pro konkrétní typ portu tvoří opakovaně použitelnou vazbu, kde jsou operace a zprávy vázány na konkrétní síťový protokol a formát zprávy. Tímto způsobem WSDL popisuje veřejné rozhraní webové služby.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]