Watermark

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Watermark
InterpretEnya
Druh albastudiové album
Vydáno1988
ŽánryNew Age a Keltská hudba
Jazykangličtina
VydavatelstvíWarner Music Group
ProducentNicky Ryan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Watermark je album zpěvačky, skladatelky a klávesistky Enyi. V říjnu 1988 ho vydala v podstatě jako debutové album, a ačkoliv původně nebyly plánovány žádné singly, byla to právě píseň Orinoco Flow, jíž se Enya zapsala do povědomí posluchačů. Singl se zcela neočekávaně vyšvihl na přední příčky hitparád, nezřídka se objevil i v jejich čele. A z Enyi se stal fenomén… Na tomto místě je ovšem nutné zmínit se o tom, kdo za tímto fenoménem ještě stojí. Ačkoliv Enya vystupuje sama, dílo vydávané pod jejím jménem je výsledkem spolupráce mezi ní (hudba, aranžmá), Nicky Ryanem (produkce, aranžmá) a Romou Ryanovou (texty). Sama Enya ve většině rozhovorů říká: „Bez kohokoliv z nás tří by pojem Enya vůbec nemohl existovat.“

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

 1. "Watermark" (Enya) – 2:24
 2. "Cursum Perficio" (Enya, Roma Ryan) – 4:06
 3. "On Your Shore" (Enya) – 3:59
 4. "Storms in Africa" (Enya, Roma Ryan) – 4:03
 5. "Exile" (Enya, Roma Ryan) – 4:20
 6. "Miss Clare Remembers" (Enya) – 1:59
 7. "Orinoco Flow" (Enya, Roma Ryan) – 4:25
 8. "Evening Falls..." (Enya, Roma Ryan) – 3:46
 9. "River" (Enya) – 3:10
 10. "The Longships" (Enya, Roma Ryan) – 3:36
 11. "Na Laetha Geal M'óige" (Enya, Roma Ryan) – 3:54

Související singly[editovat | editovat zdroj]

 • "Orinoco Flow" byl vydán v říjnu 1988 spolu s "Smaointe..." a "Out of the Blue" jako B-strany. Znovu vydán byl v roce 1998 ve speciální remixované edici (b-strany: "Hope Has a Place" a "Pax Deorum").
 • "Evening Falls..." byl vydán v prosinci 1988 spolu s "Oíche Chiún" a "Morning Glory" jako doprovodné skladby. ("Chiún" je zřejmě špatně napsán. Správný název má být "Chiúin".)
 • "Storms in Africa (Part II)" byl vydán v květnu 1989 spolu s "Aldebaran", "The Celts", a "Storms in Africa" jako doprovodné skladby. Jedná se o verzi v rychlejším tempu než původní verze alba "Storms in Africa" s anglickým textem namísto původního irského.
 • "Exile" byl vydán v roce 1991, poté, co se objevila ve filmech L.A. Story a Green Card. Skladby z alba "On Your Shore", "Watermark" a "River" byly vydány též na 12"/CD singlu.