Warren Tay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Waren Tay
Warentay.JPG
Narození 1843
Úmrtí 15. května 1927
Povolání oftalmolog
Znám jako popsal Tay-Sachsovu chorobu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Waren Tay (184315. května 1927) byl britský oftalmolog původem z Yorkshiru.

V roce 1881 jako první popsal červenou skvrnu na sítnici, která je přítomna u Tay-Sachsovy choroby.[1] Tento stav popsal v prvním ročníku periodika Oftalmologické společnosti, na případu dítěte, které mělo rovněž neurologické potíže. Později ve čtvrtém ročníku téhož periodika podal celkový popis klinických symptomů onemocnění a zaznamenal dalšího člena rodiny se stejným stavem sítnice.

V roce 1874 popsal v Londýnské oftalmologické nemocnici jako první stav, který se sestával z malých bílých nebo žlutých teček v cévnatce kolem žluté oční skvrny, které jsou prvním projevem senilní makulární degenerace. V současné době je tento stav někdy označován jako Hutchinsonova nemoc, pojmenovaná po chirurgovi Jonathanu Hutchinsonovi, který byl Tayovým mentorem.

Samotný Tay měl glaukom a byl slepý na jedno oko. Byl zapálený cyklista a svými přáteli popisován jako „chodící lékařská encyklopedie.“[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Waren Tay na anglické Wikipedii.

  1. TAY, Waren. Symmetrical changes in the region of the yellow spot in each eye of an infant. Transactions of the Ophthalmological Society. 1881, roč. 1, s. 55–57. (anglicky) 
  2. Tay-Sachsin tauti [online]. Kehitysvammahuollon tietopankki [cit. 2011-03-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-26. (finsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]