Walk on Water

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Walk on Water
Původní názevללכת על המים
Země původuIzraelIzrael Izrael
NěmeckoNěmecko Německo
ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Jazykyněmčina, hebrejština a angličtina
Délka104 min
Žánryfilmové drama
špionážní film
mysteriózní film
LGBT film
ScénářGal Uchovsky
Andreas Struck
Caroline Peters
Knut Berger
RežieEytan Fox
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleLior Ashkenazi
Knut Berger
Caroline Peters
Gideon Shemer
Carola Regnier
… více na Wikidatech
ProdukceGal Uchovsky
HudbaIvri Lider
KameraTobias Hochstein
KostýmyRona Doron
StřihYosef Grunfeld
Výroba a distribuce
PremiéraIzrael 18. března 2004
DistribuceSamuel Goldwyn Films
Netflix
OceněníOfirova cena za nejlepší film
Walk on Water na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walk on Water (tj. Kráčet po vodě, hebrejsky ללכת על המים‎) je izraelsko-švédský hraný film z roku 2004, který režíroval Eytan Fox. Film o agentovi Mosadu pátrajícím po bývalém nacistovi měl světovou premiéru na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu 5. února 2004.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Eyal pracuje jako zabiják pro Mosad. Po návratu z mise v Istanbulu nalezne svou ženu mrtvou. Spáchala sebevraždu a zanechala mu dopis na rozloučenou. Po měsíci mu nadřízený Menachem zadá úkol podílet se na hledání bývalého nacisty Alfreda Himmelmana, který žil od války v Argentině a Mosad jej ztratil z dohledu. Jeho vnučka Pia se s rodiči nestýká a žije v kibucu v Izraeli. Za ní má na dovolenou přijet její bratr Alex. Eyal, který umí německy, se vydává za pracovníka turistické kanceláře, kterou si Pia najala, aby Alex mohl cestovat po Izraeli. Alex jede ke Galilejskému jezeru, kde si chce vyzkoušet chůzi po vodě, poté jedou k Mrtvému moři. O víkendu se k nim připojí i Pia a vyjdou si večer v Tel Avivu. Alex od číšníka zjistí adresu nočního podniku, kam se všichni vypraví. Protože se jedná o gay klub, Eyal se zde necítí dobře a odejde. Alex zde potká číšníka Rafika. Druhý den jedou do Bejt Džaly, protože Rafik je Arab. Eyal s Piou jdou ke Zdi nářků. Eyal má s Rafikem později konflikt kvůli ceně bundy, kterou si koupil Alex. Alex má Piu přesvědčit, aby přijela do Německa na otcovy narozeniny. Alex se teprve v Izraeli dozvídá, že jejich děd stále žije a kvůli tomu se Pia nepohodla s rodiči a žije v Izraeli. Alex se vrací zpět do Berlína. Mosad se díky odposlechu dozví, že Alfred Himmelman je v Německu a Eyal jede navštívit Alexe, aby s ním odejel na rodinnou oslavu. Alex Eyalovi ukazuje noční Berlín. Na stanici Alexanderplatz jsou napadeni třemi opilci a ukáže se, že Eayl umí německy a je ozbrojen. Na víkend jedou k Alexovým rodičům na oslavu. Zde se objeví rovněž Alfred Himmelman. Eayl jede za Menachem a dostane od něho pokyn Himmelmana zabít. Dozví se, že se nejedná o oficiální akci Mosadu, ale Menachovu pomstu. V době jeho nepřítomnosti ho Axel hledá a objeví, že pracuje jako agent. Eayl se vrací pozdě v noci s jedem, ale není schopen nemohoucího muže ve spánku zabít. Namísto něho Axel uzavře nemocnému přívod kyslíku a tak ho udusí. Po dvou letech jsou Eayl a Pia manželé a mají dítě.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Lior Ashkenazi Eyal
Knut Berger Axel Himmelman
Caroline Peters Pia Himmelman
Gideon Shemer Menachem
Carola Regnier matka
Hanns Zischler otec
Ernest Lenart Alfred Himmelman
Yousef Sweid Rafik

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Film získal izraelskou Ofirovu cenu v kategoriích nejlepší hudba a nejlepší originální píseň (Ivri Lider) a nejlepší zvuk (Gil Toren). Nominován byl v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie (Eytan Fox), nejlepší hlavní role (Lior Ashkenazi), nejlepší scénář (Gal Uchovsky), nejlepší kamera (Tobias Hochstein) a nejlepší střih (Yosef Grunfeld).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Walk on Water (2004): Release Info [online]. IMDb [cit. 2022-10-09]. Dostupné online. (anglicky)