Wai Khru Ram Muay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muay Boran ve stylu Wai Khru Ram Muay

Wai Khru Ram Muay (Thajsky ไหว้ครูรำมวย) je aktivita sloužící k rozehřátí vykonávána účastníky soutěží v Muay Thai. Wai je činnost vykonávaná Thaici k prokázání úcty druhým přiložením rukou k sobě jako při modlitbě. Khru znamená učitel. Ram znamená tanec ve Thajském tradičního stylu. Muay znamená box. Thajci obvykle preferují zkrácený název, tedy Ram Muay, nebo Wai Khru. Ram muay je způsob, kterým je prokazován respekt učitelům a trenérům. V minulosti se muay thai boje konaly v přítomnosti krále a tak Ram Muay mimo jiné sloužil jako omluva králi za brutalitu při zápase.

Prvně bojovník před zápasem vykonává Wai Khru, třikrát dokola obchází ring předtím, než si klekne a 3x se pokloní jakožto důkaz respektu k bohu a člověku. Také se uklání [Buddha|Buddhovi]], aby ho požádal o ochranu pro sebe i svého soupeře a o čestný souboj.[1]

Poté bojovník předvádí Ram Muay, jehož jednoduché pohyby demonstrují bojovníkovu kontrolu a styl. Každý bojovník předvádí Ram Muay na každé straně ringu, aby demonstroval svou statečnost publiku. Ram Muay je osobní rituál, který může být jak velmi složitý, tak i velmi jednoduchý a obvykle obsahuje vodítka, které vypovídají o tom, kdo zápasníka trénoval a odkud zápasník pochází.

Profesionál může během ceremoniálu nosit čelenku nazývanou mongkhon a náramky známé jako pra jiad a Ram Muay může být doprovázen hudbou. Mongkhon je pro Thai box jedinečný a nenosí se v Kambodži a Barmě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wai khru ram muay na anglické Wikipedii.

  1. Vratislav2017.olympic.cz: Odehnat zlé duchy. A pak zničit soupeře

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]