Władysław Raczkiewicz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Władysław Raczkiewicz
Władysław Raczkiewicz 1934.jpg
Stranická příslušnost
Členství Bezpartijní blok pro spolupráci s vládou

Narození 28. ledna 1885
Kutaisi
Úmrtí 6. června 1947 (ve věku 62 let)
Ruthin
Místo pohřbení Nottinghamshire
Alma mater Tartuská univerzita
Profese politik, právník a advokát
Ocenění Řád bílé orlice (1939)
Doctor honoris causa Univerzity v Edinburghu (1941)
čestný doktor Fordhamské univerzity (1943)
Kříž nezávislosti
velkokříž Řádu znovuzrozeného Polska
… více na Wikidatech
Podpis Władysław Raczkiewicz, podpis
Commons Władysław Raczkiewicz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Władysław Raczkiewicz (28. ledna 1885 Kutaisi, Ruské impérium - 6. června 1947 Ruthin, Wales) byl polský politik, právník, diplomat a prezident polské exilové vlády.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Kutaisi v Gruzii polským rodičům soudci Józefu Raczkiewiczi a jeho ženě Ludwice, rozené Łukaszewicz. Studoval v Sankt Petersburgu a později na Imperátorské dorpatské univerzitě, kde vystudoval práva. Jako právník získal zaměstnání v Minsku. Do vypuknutí 1. světové války sloužil v Ruské carské armádě, ale po revoluci vstoupil do předvoje pro polskou samostatnost. Sloužil jako náčelník polského vojenského výboru (Naczelny Polski Komitet Wojskowy) a pomohl vytvořit 1. polský sbor v Rusku (I Korpus Polski w Rosji). Později sloužil pod budoucím maršálem a hlavou státu Józefem Piłsudskim, který založil polské legie.

Jako dobrovolník bojoval v Polsko-sovětské válce. Zprvu podporoval stranu Endecja, ale později vstoupil do Sanace vedené Piłsudskim a jeho nejbližšími podporovateli. V letech 1921-24 sloužil jako vojvoda Novogrodského vojvodství, jako vládní delegát (1924–25) a později vojvoda (1926–31) ve Vilenském vojvodství. Po parlamentních volbách v roce 1930 byl zvolen maršálem senátu (1930-35), následně působil jako vojvoda Krakovského vojvodství a taky Pomořanského vojvodství (1936-39).

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Když v roce 1939 obsadil Wehrmacht Polsko, utekl Raczkiewicz do Angers, kde vznikla Polská exilová vláda. Žil poblíž Château de Pignerolle až do roku 1940, kdy se přesunul do Londýna, kde se připojil ke Stanisławu Mikołajczykovi a generálu Władysławu Sikorskim v přesunuté exilové vládě. Byl odpůrcem dohody Sikorski-Majski.

Raczkiewicz zemřel v exilu v roce 1947, ve welšském městě Ruthin[1]. Jeho ostatky jsou pohřbeny na hřbitově v Newark-on-Trent v Anglii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Władysław Raczkiewicz na anglické Wikipedii.

  1. BEAMISH, MC, MP, Major Tufton. Wladyslaw Raczkiewicz : President of Poland [online]. "The Tablet" archive, 14 June 1947 [cit. 2014-01-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-06.