Vytvořené prostředí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Města jako Tokio jsou člověkem vytvořené prostředí
Staroměstské náměstí v Praze je člověkem vytvořené prostředí

Vytvořené prostředí nebo také vystavěné či zastavěné prostředí (anglicky built environment) je životní prostředí, které je vytvořené člověkem a je tak protikladem přírody. Termín „vytvořené prostředí“ typicky znamená městská oblast nebo jakékoliv uměle vytvořené prostory skrze urbanismus a architekturu. Vytvořené prostředí lze definovat jako „člověkem vytvořený prostor, ve kterém lidé žijí, pracují a rekreují se na denní bázi“,[1] jenž zahrnuje budovy, ulice, parky a dopravní systémy, ale také možnosti přístupu ke zdravému jídlu, zázemí pro zdravý životní styl a další aspekty, které mají vliv na životní úroveň a duševní hygienu.[2]

Veřejné zdraví[editovat | editovat zdroj]

Příklad organizace funkčnosti vytvořeného prostředí
Podrobnější informace naleznete v článku veřejné zdraví.

Kvalita vytvořeného prostředí pro život člověka má přímý vliv na veřejné zdraví a je tím pádem klíčovou součástí udržitelného rozvoje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ROOF, K; OLERU N. Public Health: Seattle and King County’s Push for the Built Environment.. J Environ Health. 2008, s. 24–27.. (anglicky) 
  2. ASSARI, A BIRASHK, B NIK, M MOUSAVI NAGHDBISHI, R. IJTPE. IMPACT OF BUILT ENVIRONMENT ON MENTAL HEALTH: REVIEW OF TEHRAN CITY IN IRAN. International Journal on Technical and Physical Problems of Engineering. 2016, s. 81–87. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]