Vysokoškolský učitel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Přednáška z matematiky na vysoké škole

Vysokoškolský učitel či vysokoškolský pedagog je pracovní pozice učitele, akademického pracovníka, na vysoké škole. Náplní jeho práce je pedagogická, vědecká, výzkumná, vývojová a inovační, umělecká nebo další tvůrčí činnost při výuce vysokoškolských studentů.

Podle stupně akademické dráhy se rozlišuje: profesor, docent, odborný asistent, asistent a lektor. Rovněž mimo uváděné se za vysokoškolského učitele mohou označovat jiní akademičtí pracovníci, kteří se zde na pedagogické činnosti podílejí[1] (zejména někteří výzkumní a vývojoví pracovníci nebo např. studenti v doktorských studijních programech, tzv. PhD studenti, tedy doktorandi, případně pomocné vědecké síly, tzv. pomvěd, tedy studenti určitých ročníků). V dřívějších dobách pak byla vedle lektorů výslovně uváděna ještě jako pracovní pozice vysokoškolského učitele i pozice odborných instruktorů (např. dle § 26 zákona č. 58/1950 Sb., o vysokých školách, který byl platný v tehdejším Československu).

Pokud akademický funkcionář vykonává akademický obřad – typicky promoci – nese označení promotora.[2][3]

Kód a název zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

Název této pozice podle CZ-ISCO je Profesoři na vysokých školách, kód 23102.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 111/1998 Sb. Zákon o vysokých školách. Zákony pro lidi [online]. [cit. 2023-01-05]. Dostupné online. 
  2. Internetová jazyková příručka – promotor. prirucka.ujc.cas.cz [online]. [cit. 2023-01-05]. Dostupné online. 
  3. Archivovaná kopie. www.estetikavip.cz [online]. [cit. 2016-07-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-05-23. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]