Vysoký Chlumec (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vysoký Chlumec
Pohled od jihovýchodu
Pohled od jihovýchodu
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba před rokem 1382
Přestavba 2. polovina 16. století, 1678
Stavebník Purkart z Janovic
Další majitelé Lobkovicové
Současný majitel Riprand Maria von und zu Arco-Zinnerberg
Poloha
Adresa Vysoký Chlumec, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vysoký Chlumec
Vysoký Chlumec
Další informace
Rejstříkové číslo památky 29502/2-2604 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vysoký Chlumec je zachovalý hrad nad stejnojmenným městysem v okrese Příbram asi 8 km jihozápadně od Sedlčan. Stojí na žulovém vrchu v nadmořské výšce 525 m n. m. Od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie hradu[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl patrně založen v posledních letech panování Karla IV., ale poprvé je v pramenech zmiňován až roku 1382, kdy je na něm uváděn purkrabí Zbyněk. Už v roce 1385 je v rukou Purkarta z Janovic oblíbence krále Václava IV.[2] Janovici drželi hrad až do roku 1469, kdy ho Jenec z Janovic a Peteršpurka prodal Bedřichu Ojířovi z Očedělic. Ovšem už roku 1474 koupila hrad a přilehlé panství Anna Švihovská, vdova po Janu Popelovi z Lobkovic. V držení Lobkoviců potom hrad zůstal dlouhá staletí.

Na začátku 17. století byl držitelem hradu Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic. Byl to vysoký představitel katolické strany v království a po vypuknutí stavovského povstání musel v roce 1619 odejít do exilu a hrad mu byl zabaven. Zpátky do svého vlastnictví ho získal až po bitvě na Bílé hoře. V roce 1644 se stal hrad pokladnicí Lobkovického majetku, kam byly svezeny cennosti z ostatních panství. Ovšem na konci třicetileté války dobyla Vysoký Chlumec švédská vojska a zpustošila ho.

V držení Lobkoviců zůstal hrad až do druhé světové války, kdy byl zabaven protektorátními úřady. V roce 1948 byl znárodněn.

Po Sametové revoluci byl hrad v roce 1992 v rámci restitucí vrácen Lobkowiczům a ti ho v roce 1998 prodali příbuznému rodu, jehož představitelem je Riprand, hrabě Arco-Zinneberg, který hrad užívá dodnes. Jeho manželkou je vnučka posledního českého krále a rakouského císaře Karla I., Maria Beatrix.[3]

Stavební vývoj[editovat | editovat zdroj]

Hrad je vystaven na osamoceném žulovém kopci Chlumec v nadmořské výšce 515 metrů. Původně tvořily obytné jádro hradu dvě palácová křídla svírající malé nádvoří o půdorysu nepravidelného čtyřúhelníku. Jádro obepínal parkán, který se v jihovýchodním rohu rozšiřoval v menší předhradí. Do prostoru parkánu se původně vstupovalo západní stranou a to nejdříve po visutém mostu a potom po navazujícím mostě zvedacím. Cesta potom pokračovala podél jádra až k jihovýchodnímu rohu, kde ústila do vnitřního nádvoří druhou branou.

V druhé polovině 15. století došlo ke stavebním úpravám. Západní palác byl rozšířen o dva rizality do nádvoří a východní palác byl podepřen mohutným pilířem nesoucím arkýřhrázděného zdiva. Cesta do hradu byla zkrácena proražením nové brány v severní hradbě. Na jižní straně vznikl nový hospodářský dvůr pětiúhelníkového půdorysu, do kterého se vcházelo západní branou, teď chráněnou hranolovitou věží.

Další přestavbou prošel hrad v 17. století, kdy bylo potřeba odstranit škody napáchané při dobytí hradu Švédy. Hlavních změn se dočkal východní palác, jehož jižní část se zřítila. Uvolněného prostoru bylo využito k vestavbě hradní kaple. Vstupovalo se do ní po točitém renesančním schodišti krytém cibulovitou bání. K západnímu paláci byla přistavěna poboční křídla spojená barokní arkádou. Při přestavbách došlo k celkovému snížení zdí budov a byly postaveny nové nižší krovy.

V roce 1668 vstoupil do služeb Václava Eusebia z Lobkovic italský architekt a stavitel Antonio della Porta. V té době vznikly návrhy na přestavbu Vysokého Chlumce na zámek. Z plánů nakonec sešlo a tak podle della Portových návrhů došlo v roce 1678 jen k menší přestavbě západního vstupu. Starou bránu nahradila nová raně barokní a místo padacího mostu vznikl podklenutý kamenný most.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Hrad Vysoký Chlumec není veřejnosti přístupný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-26]. Identifikátor záznamu 140882 : Hrad. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Vysoký Chlumec, s. 610–611. 
  3. Kdo je hradní pán: Turistické informační centrum Vysoký Chlumec [online]. Vysoký Chlumec [cit. 2018-09-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-09-08. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Miloslav Bělohlávek. Svazek IV. Západní Čechy. Praha: Svoboda, 1985. 521 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]