Vyslanci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vyslanci
Základní informace
Původní názevThe Ambassadors a Die Gesandten
AutorHans Holbein mladší
Vznik1533
PůvodLondýn
Typportrét
Hnutíseverská renesance
Vlastnosti
Mediumolejová barva
oak panel
Šířka209 cm
Výška207 cm
Umístění
Inv. čísloNG1314
UmístěníNárodní galerie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyslanci je obraz německého renesančního malíře Hanse Holbeina mladšího, který vznikl v Londýně na jaře 1533. Olejomalba na dřevě o rozměrech 206 × 209 cm visí v londýnské Národní galerii.

Identita zobrazených mužů nebyla dlouho známa, až roku 1900 Mary Herveyová zjistila, že jde o francouzské vyslance na dvoře Jindřicha VIII. Jeana de Dintevillea (nalevo) a Georgese de Selve (vpravo), který byl již od sedmi let věku biskupem v Lavauru. Kdo a proč portrét objednal, není známo.

Detail lebky z šikmého pohledu

Obraz patří k Holbeinovým nejlepším pracím. Pro malíře typické je pečlivé zobrazení detailů oděvů a věcí. Mezi oběma muži stojí skříňka s předměty, které poukazují k jejich společným zájmům: astronomii, matematice, teologii, geografii a hudbě.

Dílo je proslulé optickou iluzí: podlouhlý předmět ležící v popředí na podlaze mezi oběma vyslanci je lebka, motiv vanitas. Lze ji však jako takovou rozpoznat pouze při pohledu na obraz zboku pod velmi ostrým úhlem, protože je značně deformovaná (anamorfická, perspektivně zkreslená). Je tedy možné, že obraz měl viset na schodišti, kde by byl pozorován zešikma, a lebka se tak mohla uplatnit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]