Vysílač Sněžné jámy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vysílač Sněžné jámy
Vysílač Sněžné jámy
Vysílač Sněžné jámy
Základní informace
Stát PolskoPolsko Polsko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vysílač Sněžné jámy, umístěný v boudě U Sněžných jam (nazývaný polsky RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły, v polovině 20. stol. krátce též Wawel, německy Schneegrubenbaude) se nachází na polské straně Krkonoš. Původně zde bylo roku 1837 postaveno provizorní přístřeší, později kamenná budova s ubytováním a restaurací, dále pak hotel. Od roku 1960 je budova využívána jako vysílací zařízení.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Budova se nachází na polské straně Krkonoš nad Sněžnými jámami (polsky Śnieżne Kotły) mezi Vysokým Kolem a Violíkem v nadmořské výšce 1 490 m. Od Špindlerova Mlýna je vzdálena vzdušnou čarou cca 7 km severozápadně. Kolem vede červeně značená hřebenová turistická Cesta česko-polského přátelství.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bouda u Sněžných jam

Roku 1837 zde bylo postaveno provizorní přístřeší. Po roce 1858 zde již stála kamenná budova s kapacitou 20 lůžek a 50 míst v restauraci. Roku 189697 zde byl postaven několikapatrový hotel s 44 dvoulůžkovými pokoji a s vyhlídkovou věží. Kolem roku 1940 hotel sloužil k rekreačním účelům Luftwaffe. Roku 1944 zde byla umístěna radiolokační stanice s anténami na jižní straně, po kterých jsou v terénu dnes patrné zbytky základů. V roce 1945 se Polsko posunulo na západ, připadlo mu německé Slezsko a většina původních obyvatel byla vyhnána, z důvodů podobnosti s královským hradem v Krakově začali Poláci budově říkat Wawel. Roku 1950 Polský klub turistů PTTK zprovoznil v budově bývalého hotelu bufet s několika lůžky. V této době se budova jmenovala Schronisko PTTK Nad Śnieżnymi Kotłami česky Bouda PTTK Nad Sněžnými jámami. V roce 1960 byly nainstalovány venkovní antény a další zařízení pomocí niž bylo vytvořeno radiové spojení s Zvičinou a Lugsteinem. Vysílač původně vznikl z důvodů televizního přenosu letních olympijských her 1960. Roku 1962 byly antény přeneseny do přestavěné věže s velkými okny. Roku 1994 zde bylo instalováno zařízení pro mobilní telefonii. [1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Němá značka Sněžné jámy

Budova je pro veřejnost uzavřená, v extrémním počasí již však několikrát poskytla turistům přístřeší. Zaměstnanci vysílače mají také zásluhu na záchraně mnoha lidských životů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PAPIERNIAK, Witold. Historie vysílače u Sněžných jam. Krkonoše – Jizerské hory. Březen 2009, roč. 42, čís. 3. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]