Vyhlídkové lety balonem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vyhlídkové lety balonem

Horkovzdušné balony zaznamenaly po úspěchu bratrů Montgolfiérů 5. června 1783 nebývalý rozmach a postupem staletí s vývojem moderních technologií byly neustále zdokonalovány. Nejslavnější období bylo ukončeno v 90. letech 19. století bratry Wrightovými, kteří položili svým prvním letadlem základy několikanásobně rychlejší letecké dopravě.

Přesto v 70. letech minulého století zažily horkovzdušné balony renesanci. V roce 1960 Ed Yost sestavil první moderní horkovzdušný balon a uskutečnil 22. října 1960 přelet nad Nebraskou. Mezi největší inovace patřilo použití propan butanu k ohřevu vzduchu a nylonu pro plášť balonu. Ačkoli se již balony nestaly masovým dopravním prostředkem, do dnes jsou používány pro rekreační vyhlídkové lety a reklamu.

V roce 1978 dovezl Balon Klub Praha z Anglie první horkovzdušný balon moderní konstrukce. Již roce 1983 vyrobil brněnský Aviatik Klub první český horkovzdušný balón.

Lety balonem v ČR[editovat | editovat zdroj]

Plnění horkovzdušného balonu před startem

V České republice veškeré akce spojené s lety balonem včetně sportovního létání zastřešuje Český balónový svaz, který sdružuje piloty, posádky, provozovatele, instruktory a další osoby se zájmem o horkovzdušné balony. Vzhledem k tomu, že balon je dopravní prostředek lehčí než vzduch a během dne na něj působí silné termické proudy, létat balonem je možné pouze při svítání nebo západu slunce. Výjimku tvoří zimní období, kdy nevznikají vzestupné proudy, a proto je možné v zimě létat po celý den.

Pro provozovatele vyhlídkových letů balonem, platí přísná pravidla a nemůže se jím stát kdokoli. Nezbytné je potvrzení od Úřadu pro civilní letectví a pilot balonu vlastnosti pilotní průkaz, jehož získání se sice podobá řidičskému průkazu, ale je výrazně náročnější a dražší.

Minimální letová hladina balonu je v České republice stanovena na 150 m nad volnou krajinou a 300 metrů nad zástavbou, horní výše není omezena. Při vyhlídkovém letu balonem se letová výška pohybuje od 150 do 500 metrů, ale může být i výš.

Definice vyhlídkového letu balonem[editovat | editovat zdroj]

Vyhlídkový let balonem dle nepsaných pravidel trvá přibližně 60 minut. Kromě samotného letu zahrnuje také předstartovní přípravu, zaškolení posádky a seznámení s pilotem. Po přistání mezi tradici patří tzv. křtění vzduchoplavců a slavnostní přípitek.

Startovat je možné prakticky odkudkoli z pevné původy pod nohama. Potřeba je pouze dostatek prostoru pro rozložení balonu. Ačkoli je balon vysoký téměř jako desetipatrový panelák, přesto jsou často k vidění starty z center měst.

Protože balon může létat pouze po směru větru, mezi standardní služby patří také doprava vzduchoplavců zpět na místo startu.

Světové rekordy v balonovém létání[editovat | editovat zdroj]

  • Nejdelší let balonem uskutečnil Bertrand Piccard a Brian Jones v balonu Breitling Orbiter 3. Společně obletěli zeměkouli za 19 dní, 21 hodin a 55 minut s celkovou vzdáleností 46 759 km.
  • Vijaypat Singhania 26. listopadu 2005 dosáhl s horkovzdušným balonem výšky 21 290 metrů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]