Vycházkový okruh Lužerady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Úsek cesty, v pozadí Velký vrch a samota Lužerady

místnímodrá turistická značka Vycházkový okruh Lužerady se nachází na katastrálním území Loun. Měří 5,5 kilometrů. Na cestě jsou čtyři naučné tabule, orientované na flóru, faunu a historii území, kudy vede.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Okruh je součástí komplexu turistických cest v okolí Loun. Východiště s první tabulí je pod městskými hradbami naproti Baroknímu špitálu v poloze 50°21′30″ s. š., 13°47′39″ v. d.. Trasa dále vede po Mostě veslařů přes Ohři pod kulturní památku inundační most z 19. století k tůni, kde je druhé zastavení. Další cesta vede zahrádkářskou kolonií Na Losech a dále do polí. U odbočky na Dobroměřice se nachází třetí zastavení. Okruh dále pokračuje k samotě Lužerady, podle které je nazván. Toto toponymum se vyskytuje už v 1. polovině 14. století ve jménech lounských konšelů.[1] Ve středověku a raném novověku zde byly hospodářské dvory lounských měšťanů. Od 16. století ale patřily dvě velké louky v Lužeradech majitelům sousedních Cítolib a tento stav zůstal až do první pozemkové reformy.[2] V 19. století zde Schwarzenbergové, tehdejší majitelé Cítolib, postavili hájovnu. Ta byla kolem roku 1900 přeměněna na výletní restauraci. Od Lužerad se cesta stáčí k Ohři, kde je čtvrtá zastávka. Podél řeky a chmelnic se přejde k železničnímu mostu. Pěší lávka pod ním přechází Ohři. Proti proudu řeky směřuje trasa zpět do centra města. Kolem loutkového divadla, originální stavby z roku 1920, pokračuje pod hradbami zpět k východišti.

Trasa je vedena po zpevněné cestě a je vhodná pro pěší turistiku i cykloturistiku. Ve srážkově bohatém období ale bývá značně zabahněná. Nabízí zajímavě pohledy na lounskou část Českého středohoří. Značená je místním značením KČT modré barvy, v seznamu tras KČT má číslo 9324.

Seznam zastavení[editovat | editovat zdroj]

  • Č. 1: Pod Šancemi – charakteristika okruhu a mapka jeho trasy.
  • Č. 2: Lounská tůňka – popis tůně, mající od roku 1993 statut významného krajinného prvku.
  • Č. 3: Rozcestí U Dobroměřic – upozornění na význam kopců Oblíku a Rané.
  • Č. 4: Lužerady – stručná zmínka o budově a okolí.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠTĚDRÝ, František. Dějiny města Loun. Louny: Odbor Klubu československých turistů v Lounech, 1930. 171 s. S. 18–19. 
  2. ROEDL, Bohumír. Písemná komunikace cítolibské vrchnosti a městské rady v Lounech v 16. – 18. století. In: RAK, Petr. Comotovia. Chomutov: Město Chomutov, 2011. ISBN 978-80-86971-43-8. S. 75.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]