Vyandotka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vyandotka
slepice vyandotky stříbrné černě lemované
slepice vyandotky stříbrné černě lemované
Základní informace
Země původu Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Stupeň prošlechtění ušlechtilé plemeno
Směr užitkovosti kombinovaná
Barva vaječné skořápky hnědá
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce 2,7–3,2 kg
Hmotnost samice 2,2–2,7 kg
Tělesný rámec středně těžká slepice
Barva bílá
černá
žlutá
červená
modrá
stříbrná
zlatá
modrozlatá
bílozlatá
žíhaná
zlatokrká
stříbrokrká
koroptví vlnitá
tmavě vlnitá
bílá kolumbijská
žlutá kolumbijská
černobílá
trojbarevná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Vyandotka, též psáno wyandotka, je středně těžké plemeno kura domácího, s kombinovanou užitkovostí pro produkci vajec i drůbežího masa. Je typická lyrovitou horní linií, růžicovitým hřebenem a bohatým, měkkým opeřením. Roční snáška činí 140–180 vajec.[1]

Má středně vysoký postoj, kratší krk, zaoblený trup, hluboká prsa a břicho a krátká křídla se širokými letkami, ocas kohoutů je krátký, kulovitého tvaru, se srpy, které zakrývají rýdovací pera, ocas slepic je střechovitý, oblý. Vyandotky mají růžicovitý hřeben, který je středně velký, jemně perlovaný a zakončený trnem, který sleduje linii týlu. Ušnice i laloky jsou červené, středně velké a jemné.

Peří nepřiléhá k tělu a celkově ještě víc zaobluje tělesné křivky. Vyandotka je chována v mnoha barevných rázech, uznaných je 29 barevných variant, u všech jsou však zobákběháky žluté. První barevná varianta byla stříbrná, černě lemovaná.

Wyandotka je plemeno pochazející z USA, název dostalo podle indiánskeho kmene Wyandotte, je známé cca od roku 1880. Existuje take zakrslá varianta vyšlechtěná v Německu, Nizozemí a Velké Británi. První barevná varianta byla stříbrná černě lemovaná.

Slepice váží cca 3,1 kilogramu a kohout cca 3,8 kilogramu. Zakrslá varianta : váha slepice cca 1 kilogram a kohouta 1,2 kilogram. Vejce velké slepice má hnědou barvu a váží 55-60 gramu. Vejce zakrslé wyandotky jsou světle hnědá až růžová a váží cca 35 gramů. Rasa má občas problémy s oplodněním vajec. Slepice rády kvokají a starají se o kuřata.

Temperament plemene je klidný. Nelétají dobře, proto je snadné chovat je na zahradě.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TULÁČEK, František, a kol. Vzorník plemen drůbeže. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1986. 336 s. S. 250–255. (česky) 

.

Literatura[editovat | editovat zdroj]