Vuvuzela

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vuvuzela

Vuvuzela je jihoafrický lidový hudební nástroj, který byl dříve používán k vzájemnému svolávání občanů. Je to roh, dnes obvykle vyráběný z plastu a přibližně metr dlouhý,[1] který používají fotbaloví fanoušci z Jihoafrické republiky. Při fouknutí vydává hluboký monotónní zvuk přirovnávaný k slonímu troubení nebo velkému roji rozzuřených vos[zdroj?]. Na nepříjemné hlasité troubení si stěžovali někteří nejihoafričtí hráči, trenéři, diváci i fanoušci při zápasech Mistrovství světa ve fotbale 2010 (při ústí trubky dosahuje zvuk přibližně 130 decibelů). Kvůli nim se hráči nemohou domlouvat mezi sebou na hřišti, neslyší rozhodčího, na vuvuzely si stěžují televizní společnosti[2]. Federace FIFA se zabývala návrhem na zakázání všech vuvuzel při fotbalových zápasech,[3] nakonec ale FIFA a organizační výbor rozhodli, že jejich používání při zápasech nezakáží.[4].

Velvyslanec USA v Pretorii s vuvuzelou

Reference

  1. SouthAfrica.info, [online]. Brand South Africa, Big Media Publishers, rev. 2009-05-XX [cit. 2010-06-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://wiki.aktualne.centrum.cz/ms-fotbal/vuvuzela/
  3. V is Vuvuzela [online]. FIFA [cit. 2010-06-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. http://fotbal.sport.cz/ms-ve-fotbale/perlicky/170737-video-lide-na-celem-svete-vuvuzely-miluji-proto-je-zakazovat-nebudeme-tvrdi-organizatori-ms.html

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu vuvuzela ve Wikimedia Commons

Šablona:Pahýl - hudební nástroj