Vsevolod Zeljonyj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vsevolod Zeljonyj
Narození 24. února 1973 (44 let)
Riga
Bydliště Riga
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Judo na letních olympijských hrách
bronz LOH 2000 lehká váha
Mistrovství světa v judu
bronz MS 1997 lehká váha
Mistrovství Evropy v judu
stříbro ME 1992 pololehká váha
stříbro ME 1993 pololehká váha
stříbro ME 1995 pololehká váha
bronz ME 2002 lehká váha
bronz ME 2004 lehká váha

Vsevolod Zeljonyj (rusky: Всеволод Зелёный) (lotyšsky: Vsevolods Zeļonijs), (* 24. února 1973 Riga, Sovětský svaz) je bývalý reprezentant Lotyšska v judu. Je majitelem bronzové olympijské medaile.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Nejúspěšnější lotyšský judista si uměl vybrat dobu, kdy zahájit svojí sportovní kariéru. Vyrůstal v Sovětském svazu a k judu se dostal jako většina ruských Lotyšů přes sambo (v Lotyšsku žije ve městech až 50% Rusů/Ukrajinců/Bělorusů). V roce 1991 se rozpadl Sovětský svaz a nově vzniklé republiky utvořily na podzim téhož roku státní útvar Společenství nezávislých států. Pouze baltské státy, mezi které Lotyšsko patří, se odmítly stát členy. Navíc byly všechny tři pobaltské země záhy přijaty do MOV a dalších sportovních federací.

V roce 1992 se tak stal, ještě v juniorském věku, členem nově vzniklého lotyšského reprezentačního týmu a na seniorském mistrovství Evropy šokoval druhým místem. Tímto výsledkem se zároveň kvalifikoval na olympijské hry v Barceloně. Roli černého koně, ale nezvládl. Vypadl v prvním kole s Korejcem Kimem.

V dalších letech se zařadil mezi judisty, kteří dělí sezónu na dvě poloviny. Tu úspěšnou první část a tu dojížděcí. Po medaili na mistrovství Evropy totiž následoval propadák na mistrovství světa. V roce 1995 dokonce prohrál v prvním kole s neznámým Norským judistou. Jeho hlavním problémem od přechodu k seniorům byla především stabilní váha. V polovině 90. let až příliš často střídal pololehkou váhu za lehkou. Stálo ho to účast na olympijských hrách v Atlantě.

V dalších letech si udržel stabilní formu příslušníka světové špičky, schopného získávat medaile, ale mezi hlavní favority na zlatou medaili se neřadil. Na olympijské hry v Sydney v roce 2000 se kvalifikoval výbornými výsledky ve světovém poháru. Po soupeři do nepohody v prvním kole ho ve druhém čekal velmi nepříjemný Uzbek Šturbabin. V polovině zápasu ho dostal na zem a do držení (osaekomi-waza). Ve čtvrtfinále ho čekal jeho velký rival Pino Maddaloni. Oba soupeři se velmi dobře znali a podle očekávání ani jeden z nich na toho druhého nic nového nevymyslel. Rozhodlo tak počet napomínání a těch měl Ital o jednu méně. V opravách potom vyřadil dva Tunisany. Prvního Tunisana reprezentující Tunisko na ippon a druhého reprezentující Francii Kedira rovněž po dominantním výkonu. Svojí epickou pouť opravami zakončil v utkání o 3. místo s Jihokorejcem Čchojem. Po 20s zápasu ho krásně, po sambisticku strhnul na lopatky technikou sukui-nage. Získal bronzovou olympijskou medaili.

V dalších sezónách si udržoval stabilní formu špičkového evropského judisty lehkých vah. V lotyšském týmu zároveň nemusel mít obavy o místo v reprezentaci při poklesu formy. K té sice došlo až před rokem 2008, ale první náznak se projevil na olympijských hrách v Athénách. Prohrál v prvním kole s Mongolcem Syldbajarem. V roce 2008 se potom o prsa, jako poslední v žebříčku, kvalifikoval na své čtvrté olympijské hry v Pekingu. V 35 letech nastoupil proti Poláku Viukomirskimu, a i když těsně prohrál, tak Lotyšsku ostudu neudělal. Vzápětí ukončil reprezentační kariéru.

V současnosti vede v Rize judisticko/sambistickou školu.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Turnaj 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
Olympijské hry úč. - - - dns - - - 3. - - - úč. - - - úč.
Mistrovství světa - úč. - úč. - 3. - úč. - úč. - úč. - úč. - úč. -
Mistrovství Evropy 2. 2. úč. 2. úč. 7. úč. úč. dns úč. 3. úč. 3. 5. úč. úč. úč.
ME juniorů 3. 3. - - - - - - - - - - - - - - -

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]