Vrchlabí (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železniční stanice Vrchlabí
Nádraží ve Vrchlabí
Nádraží ve Vrchlabí
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký kraj
Město Vrchlabí
Souřadnice
Vrchlabí (nádraží)
Vrchlabí (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 572008
Tratě 044
Nadmořská výška 465 m n. m.
V provozu od 1. října 1871
Zabezpečovací zařízení Telefonické dorozumívání
Dopravních kolejí 4
Nástupišť (hran) 3 (3)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Stanoviště autobusů před staniční budovou
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vrchlabí je železniční stanice v jihovýchodní části stejnojmenného města v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji poblíž Vápenického potoka a řeky Labe. Leží na neelektrifikované jednokolejné trati 044. Nedaleko od stanice v severním směru se nachází též městské autobusové nádraží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 1. října 1871 jakožto koncová stanice společností Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB), která sem zavedla svou čtyřkilometrovou odbočnou trať z Kunčic nad Labem. Úsek byl zprovozněn spolu s tratí vedoucí z Ostroměře přes Starou Paku, Kunčice, Martinice v Krkonoších a Trutnov, tato trasa byla výsledkem snahy o propojení železniční sítě ÖNWB severovýchodním směrem k hranicím s Pruskem. Autorem univerzalizované podoby stanic pro celou dráhu byl architekt Carl Schlimp. Později byl k budově přistavěn přístřešek u prvního nástupiště.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde tři nekrytá hranová nástupiště, k příchodu na ostrovní nástupiště slouží přechody přes kolejiště. Z nádraží je vyvedena nákladní vlečka do přilehlé vápenky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]