Vršatecký hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vršatecký hrad
Zřícenina hradu Vršatec
Zřícenina hradu Vršatec
Základní informace
Výstavba 13. století
Zánik 18. století
Poloha
Adresa Vršatské Podhradie, SlovenskoSlovensko Slovensko
Nadmořská výška 720 m
Souřadnice
Vršatec
Vršatec
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vršatecký hrad je zřícenina hradu na bradle Vršatec nad obcí Vršatské Podhradie v Bílých Karpatech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast byla obydlena již v pravěku lidmi z lužické a púchovské kultury, od 9.10. století i slovanskými kmeny.[zdroj?] I když některé nepodložené zdroje uvádí jako dobu založení hradu první polovinu třináctého století, byl hrad pravděpodobněji založen až později. První písemná zmínka pochází z roku 1316, kdy patřil Matúši Čákovi. V roce 1396 ho získal Stibor ze Stibořic.[1] V patnáctém století prošel hrad rozsáhlou rekonstrukcí, roku 1439 se objevila i první písemná zmínka o Vršatském Podhradí, tehdy označovaném jako Podhradhye.

Později hrad vystřídal několik majitelů, patřil např. královně Barboře, její dceři Alžbětě, či drobné šlechtě. V sedmnáctém století došlo k dalším úpravám hradu, který však postupně začal upadat, protože šlechta začala upřednostňovat níže položené sídla, hlavně zámeček v Pruském. Majitelům hradu kromě podhradí patřily i další obce: Bohunice, Červený Kameň, Pruské, Krivoklát, Tuchyňa, Výčapy a Mikušovce.

Roku 1680 hrad vypálilo císařské vojsko. Po rekonstrukci však hrad vyhořel roku 1707, během Rákocziho povstání ho navíc císařská vojska záměrně zničila výbušninami. Majitelé k další rekonstrukci nepřistoupili. Dnes je ze zbytků hradu už jen zřícenina. Základ hradu tvořil horní hrad s vnitřní věží, která byla dominantním obranným zařízením celého komplexu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vršatecký hrad na slovenské Wikipedii.

  1. PLAČEK, Miroslav; BÓNA, Martin. Encyklopedie slovenských hradů. Praha: Libri, 2007. 392 s. ISBN 978-80-7277-333-6. Kapitola Vršatec, s. 325. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]