Vox (politická strana)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vox
Datum založení 17. prosince 2013
Předseda Santiago Abascal Conde
Ideologie konzervatismus, nacionalismus, ekonomický liberalismus, monarchismus, křesťanská demokracie, centralizace

Vox (často psáno VOX) je politická strana ve Španělsku, kterou založili v prosinci 2013 bývalí členové Lidové strany a byla následně veřejně představena na tiskové konferenci v Madridu 16. ledna 2014. Dle jejich vlastního prohlášení byla důvodem založení nespokojenost se způsobem, jakým se Lidová strana stavěla k baskické teroristické organizaci ETA. Kromě toho sama prohlašuje, že jejím cílem je větší centralizace v protikladu k současnému kvazifederativnímu uspořádání autonomních společenství.

Vox je považována za stranu pravicovou nebo krajně pravicovou nebo pravicově populistickou. Hlásí se k protipotratovému hnutí a je někdy srovnávána s americkou Tea Party. Rovněž kritizuje multikulturalismus a imigraci z islámských zemí.

Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014, při kterých zaznamenala největší úspěch 1,57 %, ani v španělských parlamentních volbách v roce 2015 a v roce 2016 se straně nepodařilo získat žádný mandát.

V roce 2018 po volbách do andaluského regionálního parlamentu získala strana Vox 12 křesel (ze 109).[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vox (Partei) na německé Wikipedii.

  1. https://www.theguardian.com/world/2018/dec/03/spain-far-right-vox-party-wins-seats-in-andalucia-for-first-time-since-franco
  2. https://kechlibar.net/2018/12/03/andalusky-obrat-doprava/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]