Vosecká bouda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vosecká bouda
Vosecká bouda
Vosecká bouda
Poloha
AdresaRokytnice nad Jizerou, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vosecká bouda (1250 m n. m., německy Wossecker Baude) je turistická bouda nacházející se v západních Krkonoších, jihovýchodně od skály Tvarožník.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vosecka bouda ze začátku 20. století

Pravděpodobně roku 1710 byl na místě dnešní boudy postaven seník. Bouda je doložena v Grauparově mapě z roku 1743 (?) pod názvem Františkánská bouda. V okolí boudy se v létě pásl hovězí dobytek a sušilo se zde seno na zimu. Roku 1790 byla bouda přestavěna Václavem Krausem. V této době se nazývala Nová česká bouda. Roku 1830 boudu výrazně rozšířil Jan Kraus. Bouda se nacházela mimo turistické cesty, orientovala se na budní hospodářství, proslulé bylo zdejší máslo a sýry. V roce 1896 došlo již k několikáté přestavbě a bouda se stala oblíbeným místem turistů. Další úpravou bouda prošla v roce 1900, bylo zde zřízeno 6 hostinských pokojů. Roku 1901 hrabě Jan Harrach nechal vybudovat turistickou cestu z Labské boudy, což výrazně zvýšilo návštěvnost boudy. Provozovala se zde i oblíbená jízda na rohačkách údolím Mumlavy do Harrachova. Hrabě Harrach se snažil o počeštění boudy, čemuž se nájemce Endler bránil. Za první republiky bylo Harrachovo panství včetně boudy zestátněno. V době 2. světové války bouda patřila Německé říši. Po válce byla bouda upravena. Jako jedna z mála krkonošských bud nebyla v minulosti postižena požárem.[1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Vlastníkem boudy je Klub českých turistů, chata je otevřená celoročně, ubytovna má kapacitu 37 lůžek. Objekt není připojen do elektrické sítě, výrobu elektřiny zajišťuje vlastní agregát.

Přístupové cesty[editovat | editovat zdroj]

Němá značka Vosecká bouda

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LOKVENC, Theodor. Vosecká bouda. Časopis Krkonoše. Listopad 1996, čís. 11, s. 22–23. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]