Vopnafjörður

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vopnafjörður
Vopnafjordur skyline.JPG
Poloha
Souřadnice
Stát IslandIsland Island
Vopnafjörður
Vopnafjörður
Správa
Oficiální web www.vopnafjordur.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kostel v obci

Vopnafjörður je vesnice na severovýchodě Islandu, nacházející se uprostřed horské zátoky stejného jména. Žije zde 712 obyvatel a obec se zaměřuje především na zpracování ryb, zemědělství, ale i cestovní ruch. Nachází se zde i letiště pravidelnými lety do Akureyri, mimo něj je zde jen málo možností spojení se s okolním světem. Je zde základní škola s téměř stem studentů, školka i banka nebo klinika. Obec Vopnafjörður navštívili například George Bush, Charles, princ z Walesu, Jack Nicklaus nebo Paola Belgická.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Zeměpisné souřadnice Vopnafjörður jsou 65°45'45 severní šířky a 14°50'18 západní délky, jedná se tedy o obec ležící na poloostrově Tangi, který je známý pro skalisté útesy, zátoky a ostrůvky. Celá oblast Vopnafjörður je známá pro řeky plné lososů a nedotčenou krajinu. Hofsá a Sela jsou jedny z hlavních řek na Islandu, kde se dají lovit lososi.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

I přesto, že se Vopnafjörður nachází v severním Atlantiku, je zde mnohem tepleji, než ve většině jiných obcí na jihu ostrova nebo v podobné zeměpisné šířce. Teploty v zimě jen velmi zřídka klesnou pod -10 °C a v létě zde teploty dosahují až 20 °C. Tak vysoké teploty způsobuje především teplý Golfský proud, který místní podnebí značně ovlivňuje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]