Volfgang Vuk de Gyula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Volfgang Vuk de Gyula
Template-Bishop.svg
Úmrtí 24. ledna 1550
Bratislava
Funkce Seznam záhřebských biskupů a arcibiskupů (1548–1550)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Volfgang Gyulai OSPPE (maďarsky Gyulai Farkas, ?24. ledna 1550, Bratislava) byl maďarský římskokatolický biskup v Záhřebu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze šlechtické rodiny Gyulaiů. Působil v řádu paulínů (řád svatého Pavla Poustevníka), kde byl prvním ze čtyř převorů kláštera paulínůLepoglavě, kteří se později stali záhřebskými biskupy.

Do funkce záhřebského biskupa byl zvolen v listopadu 1548 a 24. února roku 1549 jej císař Ferdinand I. s velkou pompou jmenoval do úřadu. Období jeho úřadování bylo značně obtížné, neboť v této se odehrával mocenský boj mezi císařem Ferdinandem a králem Janem Zápolským. V tomto zápase zvítězil Ferdinand a Jan Zápolský zemřel v roce 1540. Zároveň bylo toto období poznamenáno nájezdy Turků, při nichž byla Osmany dobyta města Požega a Klis.

V roce 1550 se zúčastnil zasedání sněmu v Bratislavě, kde později téhož roku zemřel. 10. února byl pochován v záhřebské katedrále, kde byla uložena jeho mitra pozázená perlami.

Jeho nástupcem se stal 4. července 1550 Pavel Gregorián.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Gyulai Farkas na maďarské Wikipedii a Volfgang Gyulay na chorvatské Wikipedii.

  1. Diós István, dr.: Magyar katolikus lexikon. 4. köt., Szent István Kiadó, Budapest, 1998. Str. 427.
Předchůdce:
Mikuláš Oláh
Znak z doby nástupu biskup záhřebský
15481550
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Pavel Gregorián