Volby izraelského premiéra 2001

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Izrael

Izrael

Součást seriálu:

Politický systém Státu Izrael


Volba izraelského premiéra se v Izraeli konala 6. února 2001 po rezignaci labouristické vlády Ehuda Baraka. Barak kandidoval za znovuzvolení proti Arielu ŠaronoviLikudu. Jednalo se o třetí a poslední přímou volbu premiéra a zároveň jedinou, která se konala odděleně od parlamentních voleb.

Volební účast byla 62,3 %, což je dosud nejnižší účast v izraelských dějinách. Nízká účast byla částečně zapříčiněna bojkotem voleb izraelskými Araby, kteří tak protestovali proti události z října 2000, kdy bylo policií zabito 12 izraelských Arabů. Dalším možným důvodem byl Šaronův obrovský náskok v předvolebních průzkumech a nedostatek nadšení Barakových stoupenců, kteří si uvědomili jeho neúspěchy (neúspěch mírových rozhovoru s palestinskými Araby z roku 2000 v Camp Davidu a skutečnost, že Barak podlehl tlaku náboženských stran a porušil tak své dřívější sliby).

Výsledek[editovat | editovat zdroj]

Kandidát Strana Počet hlasů %
Ariel Šaron Likud 1 698 077 62,4 %
Ehud Barak Strana práce 1 023 944 37,6 %
Celkem 2 722 021 100 %

Vzhledem k 2 722 021 hlasům bylo 83 917 hlasů neplatných (3 % všech hlasů).

Po volbách[editovat | editovat zdroj]

Po vítězných volbách potřeboval Šaron sestavit novou vládu. Nicméně vzhledem k tomu, že se nekonaly parlamentní volby, zůstala Strana práce i nadále největší stranou v Knesetu.

Výsledkem byla, i kvůli probíhající druhé intifádě, vláda národní jednoty tvořená osmi stranami: Strana práce, Likud, Šas, Mifleget ha-Merkaz (Strana středu), Národní náboženská strana, Sjednocený judaismus Tóry, Jisra'el be-Alija, Národní jednota a Jisra'el Bejtejnu. Jednalo se o největší vládu v izraelských dějinách s původně 26 ministry (později až 29).

Nové volby do Knesetu se konaly v roce 2003 a přesvědčivě v nich vyhrál Šaronův Likud.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Israeli prime ministerial election, 2001 na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]