Volání kukačky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Volání kukačky
AutorJoanne Rowlingová
Původní názevThe Cuckoo's Calling
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Žánrkriminální fikce
VydavatelLittle, Brown and Company
Datum vydání18. dubna 2013
Předchozí a následující dílo
Hedvábník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Volání kukačky (The Cuckoo's Calling) je detektivní román britské spisovatelky Joanne Rowlingové vydaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Toto dílo vyšlo v roce 2013 a do češtiny bylo přeloženo v únoru 2014. Navazujícími díly detektivní série jsou: Hedvábník (The Silkworm), Ve službách zla (Career of Evil), Smrtící bílá (Lethal White) a Neklidná krev (Troubled Blood).

Kniha byla zpočátku vydána jako debut bývalého vojáka Roberta Galbraitha. Kritiky na knihu byly příznivé, avšak dílo se bestsellerem nestalo. Novináři chtěli s Galbraithem udělat rozhovor, což nakladatelství odmítlo a začaly se šířit spekuluce, že jde o pseudonym. Do pátrání po skutečném autorovi se zapojily počítačové programy, které dokážou komparací textu alespoň přibližně určit autora.[1] Poté, co se prozradilo, že skutečným autorem je Joanne Rowlingová, se kniha dostala do čela žebříčků nejprodávanějších knih.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Volání Kukačky je první kniha ze série o soukromém detektivovi a válečném veteránovi z Afghánistánu Cormoranu Strikeovi. Tento třicátník nosí protézu nohy, která ho spolu s jeho zkušenostmi a vzhledem dělá mnohem starším, než vypadá.[3] Najímají si ho většinou žárliví manželé či manželky. Jeho prvním velkým případem je smrt slavné modelky Luly Landryové, k jejímuž vyřešení musí proniknout do světa bohatých mužů a krásných žen.[2] V jeho práci mu pomáhá asistentka Robin, která má se Strikem blízký vztah, avšak ne milenecký.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUBÍČKOVÁ, Klára. RECENZE: Volání Kukačky od J. K. Rowlingové je skvělá detektivka. iDnes.cz [online]. 2014-02-16 [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. 
  2. a b Po Potterovi si čeští čtenáři zamilovali i detektiva Strikea. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2014-03-25, rev. 2014-03-25 [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. 
  3. a b BÍLÁ, Kristýna. Rowlingová se neschová. Volání kukačky přináší neobyčejného hrdinu. Česká televize [online]. 2014-02-26 [cit. 2014-04-01]. Dostupné online.