Vojenská známka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Americká vojenská známka z období druhé světové války

Vojenská identifikační známka je malý tenký kovový plíšek s vyraženým jednoznačným identifikačním číslem, který mají vojáci obvykle zavěšen na krku. Známka slouží především k přesné identifikaci mrtvých nebo těžce raněných vojáků v poli během válečných operací. Její výhoda spočívala v tom, že i po mnoha letech bylo možno identifikovat tělesné ostatky mrtvého vojáka a řádně jej pohřbít i s jeho jménem a příjmením.

První vojenské známky se začaly používat již v druhé polovině 19. století a používají se dodnes v mnoha armádách světa. Dnes se jedná, mimo jiné, také o specifický sběratelský artikl.

Vzhled identifikačních známek se liší dle národu, jenž je používá. Nejčastější a nejznámější je US verze. Za zmínku stojí například BW (Bundeswehr) známka [1]. Na rozdíl od US známek se jedná o jeden kus, který je rozlomitelný na dvě poloviny.

Po úmrtí vojáka v boji se známka nebo její odlomitelná část snímá z řetízku a vkládá pod jazyk pro pozdější identifikaci, pokud to stav ostatků dovoluje. Na známky se obvykle napsalo jméno, příjmení, trvalé bydliště[zdroj?] a krevní skupina.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Identifikační známka jednotek BW (Bundeswehr): http://www.army-surplus.cz/upload/1855/pic1_full.jpg Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine