Vodní nádrž Barbora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jezero Barbora
Jezero Barbora - hlavní pláž. V pozadí hřbet Krušných hor.
Jezero Barbora - hlavní pláž.
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Teplice
Vodní nádrž Barbora
Vodní nádrž
Barbora
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 63 ha
Délka 1,3 km
Šířka 1,0 km
Objem 11 500 000 m3
Max. hloubka až 60 m
Ostatní
Typ antropogenní
Nadm. výška 250 m n. m.
Přítok vody potok Bouřlivec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodní nádrž Barbora je umělé jezero v Mostecké pánvi, severně od vesnice Oldřichov a jihozápadně od města Košťany, zhruba 6 km na západ od Teplic. Vodní plocha zasahuje do dvou katastrálních území: Oldřichov u Duchcova a Verneřice u Hrobu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V minulosti se v okolí Oldřichova těžilo hnědé uhlí, mj. v hlubinném dole Barbora. V roce 1957 se ve stejné lokalitě začalo těžit povrchovým způsobem. Po vytěžení lomu vznikla zbytková jáma o rozloze přes 70 ha s názvem Barbora. Ta byla v 70. letech 20. století zatopena důlní vodou, vznikla tak vodní nádrž o rozloze 55 ha hluboká až 60 m. Později byl samovolně naplněný lom zprůtočněn přivedením vody z nedalekého potoka Bouřlivce.[1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době je v nádrži kvalitní pramenitá voda s dobrou průhledností. Plocha je využívána pro rekreační koupání a slouží také k výcviku sportovních potápěčů, k jízdám na plachetnicích nebo jako plocha pro windsurfing. V letních měsících je oblíbeným cílem návštěvníků z celého regionu Teplicka a Duchcovska i širšího okolí.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Barbora: Kdysi to byl lom, kde se těžilo uhlí. Teď je to krásné jezero. Denik.cz [online]. 2015-11-15 [cit. 2018-06-27]. Dostupné online. 
  2. Koupání v přírodě. Kdysi tajná místa dnes často zná celé okolí. I tak ale lákají. Deník.cz [online]. 2019-06-29 [cit. 2019-06-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]