Vodní nádrž Římov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vodní nádrž Římov
Vypouštění vody z nádrže Římov přepadem
Vypouštění vody z nádrže Římov přepadem
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský
OkresyČeské Budějovice, Český Krumlov
ObecŘímov
Vodní nádrž Římov
Vodní nádrž Římov
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rok1977
Rozloha210 ha
Délka13 km
Objem34 500 000 m³
Parametry – hráz
Délka290 m
Šířka6,8 m
Výška47,5 m
Ostatní
Typpřehrada
Přítok vodyMalše
Odtok vodyMalše
Říční km21,851
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římov je vodní nádrž vybudovaná v letech 1971-1978 na řece Malši u Římova. Do užívání byla předána v roce 1977. Manipulační řád nařizuje udržovat minimální průtok pod hrází na 650 l/s. Zatopená plocha zasahuje do katastrů obcí Římov, Svatý Jan nad Malší a Velešín.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Nádrž slouží jako zdroj pitné vody pro České Budějovice a široké okolí (přibližně 350 000 lidí). Z důvodů zajištění kvality vody je snahou udržovat v nádrži co nejvyšší množství vody. Nádrž má relativně malý objem. Hráz je sypaná kamenitá s jádrem ze sprašových hlín. Vzhledem k těmto faktům je retenční schopnost nádrže značně omezená. Při povodních je prioritou odvést vodu přes výpustní zařízení tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost přehradního tělesa. Z těchto důvodů se vodní nádrž Římov nikdy nemohla a ani nebude významným způsobem podílet na omezení povodní na řece Malši.

Vzhledem k dlouhotrvajícím suchům v první čtvrtině 21. století a narůstající spotřebě vody se uvažuje o vybudování další nádrže výše proti proudu, a to v Chlumu na Malši u Kaplice.[1]

Povodí Vltavy zde provozuje malou vodní elektrárnu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. U Římova by mohla vzniknout další vodní nádrž, spotřeba vody v kraji totiž poroste. České Budějovice [online]. 2020-05-16 [cit. 2020-07-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]