Vodní nádrž Římov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodní nádrž Římov
Vypouštění vody z nádrže Římov přepadem
Vypouštění vody z nádrže Římov přepadem
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihočeský
Okresy České Budějovice, Český Krumlov
Obec Římov
Vodní nádrž Římov
Vodní nádrž Římov
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rok 1977
Rozloha 210 ha
Délka 13 km
Objem 34 500 000 m³
Parametry – hráz
Délka 290 m
Šířka 6,8 m
Výška 47,5 m
Ostatní
Typ přehrada
Přítok vody Malše
Odtok vody Malše
Říční km 21,851
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římov je vodní nádrž vybudovaná v letech 1971-1978 na řece Malši u Římova. Do užívání byla předána v roce 1977. Manipulační řád nařizuje udržovat minimální průtok pod hrází na 650 l/s. Zatopená plocha zasahuje do katastrů obcí Římov, Svatý Jan nad Malší a Velešín.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Nádrž slouží jako zdroj pitné vody pro České Budějovice a široké okolí (přibližně 350 000 lidí). Z důvodů zajištění kvality vody je snahou udržovat v nádrži co nejvyšší množství vody. Nádrž má relativně malý objem. Hráz je sypaná kamenitá s jádrem ze sprašových hlín. Vzhledem k těmto faktům je retenční schopnost nádrže značně omezená. Při povodních je prioritou odvést vodu přes výpustní zařízení tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost přehradního tělesa. Z těchto důvodů se vodní nádrž Římov nikdy nemohla a ani nebude významným způsobem podílet na omezení povodní na řece Malši.

Vzhledem k dlouhotrvajícím suchům v první čtvrtině 21. století a narůstající spotřebě vody se uvažuje o vybudování další nádrže dále po proudu, a to v Chlumu na Malši u Kaplice.[1]

Povodí Vltavy zde provozuje malou vodní elektrárnu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. U Římova by mohla vzniknout další vodní nádrž, spotřeba vody v kraji totiž poroste. České Budějovice [online]. 2020-05-16 [cit. 2020-07-04]. Dostupné online. (česky)