Vodní mlýn Hoslovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodní mlýn Hoslovice
Vodní mlýn Hoslovice
Vodní mlýn Hoslovice
Poloha
Adresajihovýchodně od vesnice, Hoslovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vodní mlýn u Hoslovic
Vodní mlýn u Hoslovic
Další informace
Rejstříkové číslo památky23082/3-5968 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodní mlýn Hoslovice o jediném kole v obci Hoslovice je považován za nejstarší zachovalý vodní mlýn na území České republiky. Mlýn, který je chráněn jako národní kulturní památka České republiky,[1] je tvořen původní mlýnicí spojenou s obytnou částí, kde se nachází i černá kuchyně. Střecha mlýna je pokrytá došky. Obvodové zdivo je kamenné. V areálu mlýna je dále kolna a chlévy se stodolou. V zadní části areálu se nachází rybníček s vodním náhonem pro mlýn, délka náhonu je přibližně 150 metrů.

První písemnou zprávu o mlýnu obsahuje Berní rula z roku 1654. Některé útržkové písemné zmínky datují stavení mlýna ještě dříve, až k založení obci Hoslovice.

Mlýn tvoří součást expozic muzea středního Pootaví ve Strakonicích. Objevil se také jako filmová lokace pro různé filmy (zejména filmové pohádky).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-08-12]. Identifikátor záznamu 134067 : Vodní mlýn. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]