Vodní elektrárna Orlík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vodní elektrárna Orlík
Hala s generátory ve vodní elektrárně Orlík
Hala s generátory ve vodní elektrárně Orlík
Stát ČeskoČesko Česko
Umístění Vodní nádrž Orlík
Stav v provozu
Dokončení 1961
Vodní elektrárna
Turbína 4 × Kaplanova
Spád 44 až 70,5 m
Elektrická energie
Celkový výkon 364 MW
Roční výroba 398,1 GWh
Souřadnice

Vodní elektrárna Orlík je umístěna v levé části řeky u paty betonové hráze vodní nádrže Orlík na Vltavě. Do provozu byla uvedena v letech 19601961.

Technické údaje[editovat | editovat zdroj]

Hráz vodní nádrže Orlík, elektrárna je vpravo pod tělesem hráze
Řídící stanoviště vodní elektrárny Orlík

Elektrárna má rozměry 17×127,5 m a výšku 20 m. Voda je přiváděna na soustrojí čtyřmi ocelovými potrubími o průměru 6250 mm, zabetonovanými v hrázi. Vtok je vybaven rychlouzávěry a nouzovými hradidly. Uvnitř elektrárny jsou instalovány čtyři Kaplanovy turbíny, které slouží především k pokrytí špičkových odběrů elektřiny. Jedno desetilopatkové kolo Kaplanovy turbíny bylo na světové výstavě EXPO 58Bruselu oceněno zlatou medailí. Střední roční výroba elektrické energie představuje 398,1 GWh. Celkový instalovaný výkon činí 364 MW. Elektrická energie z generátorů o napětí 15 kV je transformována v šesti jednofázových jednotkách na napětí 220 kV.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Přední český odborník na vodní hospodářství doc. Ing. Ladislav Satrapa, CSc. z Fakulty stavební ČVUT v Praze uvádí, že se "celá investice do vodní elektrárny Orlík včetně přehrady zaplatila výrobou elektrické energie za 4 roky"[1].

Ničivé povodně v roce 2002 elektrárnu Orlík zcela poničily. Svojí nečinností denně ztrácela miliony korun. Potřebovala velkou, ale přitom rychlou rekonstrukci. Na ní se podílela i společnost Siemens Engineering. Byla pověřena dodávkami a rekonstrukcí silnoproudé i slaboproudé technologie, revizí rotorů u generátorů, a především výměnou vinutí statorů těchto generátorů za nové s moderním izolačním systémem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SATRAPA, Ladislav. Přehrady v českém inženýrském stavitelství. Příspěvek v rámci řešení projektu č.: DF11P01OVV009 s názvem „Metodika a nástroje ochrany a záchrany kulturního dědictví ohroženého povodněmi”. 2015.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]