Vodárenské muzeum v Bratislavě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodárenské muzeum v Bratislavě
Vodárenské múzeum, Bratislava.jpg
Údaje o muzeu
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodárenské muzeum je specializované technické muzeum v Bratislavě, které se zaměřuje na vývoj vodárenství. Sídlí v městské části Karlova Ves v objektu první parní čerpací stanice v Bratislavě. Pro veřejnost bylo zpřístupněno v roce 2006 u příležitosti 120. výročí vzniku městské vodárny.

Exteriér

Budova, ve které muzeum prezentuje svou expozici byla postavena ve funkcionalistickém stylu. Na vstupní fasádě je osazen znak města.

Expozice

Hlavní stálá expozice se nachází v historické budově první čerpací stanice bratislavské vodárny. Nabízí pohled do historie vodárenství od 12. století až po současnost. Koloběh vody od jejího čerpání, úpravy a distribuce, přes její odvedení a čištění až po návrat do přírody tvoří základní část expozice. Prezentovaná je na výstavních panelech a na vystavených exponátech. Jsou zde vystaveny různé technické památky jako skleněná potrubí, ozdobné vodovodní uzávěry, měřící přístroje nebo hydranty, ale také řezy studní a čerpadel.

Na ostrově Sihoť se nachází druhá expozice Vodárenského muzea. Skládá se z první elektrické čerpací stanice, která byla postavena v letech 19101912 v podzemí secesního zámečku, tunelu, který vede z čerpací stanice pod Karloveské rameno Dunaje a první studny postavené v roce 1884. Význam těchto technických památek byl oceněn v roce 1985, kdy byly prohlášeny za národní kulturní památky.

Exkurze

Ve vodárenských muzeu lze absolvovat předem dohodnuté exkurze se slovenskými a anglickým výkladem.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vodárenské múzeum na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy