Vlastivědné muzeum v Hlohovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlastivědné muzeum v Hlohovci
Údaje o muzeu
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
MěstoHlohovec
AdresaFrantiškánske námestie 213/17
Zaměřenívlastivědné
Původní účel budovyklášter
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlastivědné muzeum v Hlohovci je muzeum, které bylo založené v roce 1959. Patří k typickým regionálním muzeím vlastivědného charakteru. Ve svých prostorách spravuje sbírky společenských a přírodních věd, především v oborech historie, archeologie, etnologie, zoologie a botaniky. Nejpočetnější jsou sbírky z oboru entomologie.

Muzeum dnes sídlí v objektu františkánského kláštera, který dal v roce 1492 postavit Vavřinec Ujlaki a který je dnes národní kulturní památkou. Jde o dvoupodlažní budovu s rajským dvorem. Některé expozice jsou i v „Robotníckom“ domě, ve výstavní síni v Rázusově ulici č. 6, kde jsou instalovány výstavy muzejního, ale převážně galerijní charakteru.

Vlastivědné muzeum v Hlohovci dokumentuje společenský a přírodní vývoj v regionu Pováží mezi severní částí Malých Karpat a jižní částí Povážského Inovce. Jeho specializací je entomologie. Má ze všech západoslovenských muzeí největší sbírku hmyzu, zejména brouků a motýlů.

Muzeum poskytuje lektorské služby, odborné výklady k výstavám, promítání videofilmů a prodej pohlednic, drobné grafiky, katalogů a bulletinů.

Stálé expozice[editovat | editovat zdroj]

  • Expozice archeologie – byla otevřena v roce 1980. Obsahuje exponáty, které jsou výsledkem archeologických výzkumů v Hlohovci a okolí. Člení se na celky podle jednotlivých archeologických období. Nejvzácnějším exponátem je drobná plastika Jupitera Dolichena z římského období, vyrytá a plátovaná mědí a stříbrem.
  • Expozice historického nábytku – v refektáři kláštera tvoří součást společenskovědní expozice od roku 1982. V rámci expozice stylového nábytku se zde představují základní typy nábytkového zařízení z 18 až 19. století. K nejcennějším exponátům patří intarzovaná skříň z 2. poloviny 18. století.
  • Expozice keramiky – se člení na dvě části. První zachycuje vývoj keramiky od neolitu až po 20. století. Druhá zachycuje vývoj lidové keramiky tzv. majoliky a „hrnčiny“. Expozice vznikla v roce 1983.
  • Expozice Ženský lidový oděv – z roku 1983 prezentuje základní ženské oděvní součásti a oděvní komplety.
  • Expozice historického portrétu a grafiky – vznikla v roce 1983. V naznačeném měšťanském interiéru z 18. a 19. století je instalována sbírka obrazů z hlohovského zámku. Nejcennější jsou portréty příslušníků rodiny Erdődyovců.
  • Expozice Přírodní poměry Hlohovce a okolí – vznikla v roce 1971 a prezentuje přírodní bohatství okolí Hlohovce, charakteristických zástupců ptáků a savců uspořádaných podle prostředí, ve kterém žijí. Část exponátů je instalována v dioramách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlastivedné múzeum v Hlohovci na slovenské Wikipedii.