Vlasová pochva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Průřez vlasovým folikulem; patrné různé vrstvy

Vlasová pochva je označení pro třívrstvý obal kolem vlasové cibulky; spolu s ní tvoří tzv. vlasový folikul.[1] Vlasová pochva je tvořena dvěma epiteliálními a jednou vnější vazivovou vrstvou:[1][2]

  • vnitřní epitelová pochva (vagina radiculis interna) – nejvnitřnější vrstva obalující vlasovou cibulku. Skládá se ze dvou dílčích vrstev. Nejblíže vnitřku je Huxleyho vrstva, směrem ven na ní navazuje Henleova vrstva. Obě vrstvy jsou propojeny dezmozomy a jejich buňky obsahují zrna s trichohyalinem. Tyto buňky po čase keratinizují.
  • vnější epitelová pochva (vagina radiculis externa) – nachází se vně od vnitřní pochvy a je s ní propojena dezmozomy. Je silně keratinizovaná (obsahuje keratinocyty bez keratohyalinu). Na povrchu se nachází hyalinní vrstva a bazální lamina oddělující vlasový váček od okolní škáry.
  • vazivová pochva (bursa pili) – zesílené vazivo škáry, jež obsahuje vlasový folikul. Vybíhají z ní cirkulárně a longitudálně kolagenní (a místy i elastická) vlákna, která připevňují vlas v škáře. Poblíž se nachází melanocyty navozující barvu vlasu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JELÍNEK, Richard, et al. Histologie embryologie [online]. 3. lékařská fakulta UK. Dostupné online. 
  2. SHIMIZU, Hiroshi. Shimizu's Textbook of Dermatology. [s.l.]: Hokkaido University Press, 2007.