Vlajka Protektorátu Čechy a Morava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
IFIS Historical.svg Vlajka Protektorátu Čechy a Morava v letech 1939-45.

Vlajka Protektorátu Čechy a Morava byla obdélníková vlajka s poměrem 2:3 rozdělených obarvená třemi vodorovnými pruhy; shora: bílá, červená a modrá. Přijatá na základě zákona č. 222/1939 Sb.[1] Barvy vlajky vycházející ze státních barev z roku 1920, které odkazovaly k panslavismu. Barvy bílá a červená jsou tradiční barvy Čech, zatímco modrá barva byla převzata z erbu Moravy.

Použití po Protektorátu[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Státní barvy České republiky.

Vzhledem k tomu, že pro vlajku byly použity státní barvy, je tato vlajka stále součástí státní symboliky, české trikolory, s tímtéž pořadím barev. Protože se však již nejedná o vlajku v pravém slova smyslu, není nikterak dán žádný závazný poměr stran a může být použita například i v podobě dekorativních stužek.

Tato vlajka pak byla použita i například v období let 1968-69[zdroj?] nebo během sametové revoluce v roce 1989[zdroj?], kdy však pochopitelně nebyla použita jako odkaz na protektorát, ale jako vlajka v národních barvách české (tehdy československé) trikolory. Její použití namísto státní vlajky bylo vyjádřením nesouhlasu s poměry ve státě.[zdroj?] Použití vlajky tak mělo demonstrovat vlastenectví, vztah k vlasti a národu oddělený od aktuálního státního zřízení[zdroj?], proti kterému se vymezovali použitím právě této vlajky namísto vlajky státní.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Čl. 1 bod 2 vládního nařízení č. 222/1939 Sb., jímž se mění zákon ze dne 30. března 1920, č. 252 Sb. z. a n., kterým se vydávají ustanovení o státní vlajce, státních znacích a státní pečeti. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]