Vlado Černozemski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlado Černozemski
Chernozemski.jpg
Narození 19. října 1897
Velingrad
Úmrtí 9. října 1934 (ve věku 36 let)
Marseille
Příčina úmrtí zhmožděnina
Politická strana VMRO (od 1922)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlado Černozemski (19. října 18979. října 1934), narozen jako Veličko Dimitrov Kerin (bulharsky Величко Димитров Керин) byl bulharský revolucionář a atentátník.

Narodil se ve vesnici Kamenica (dnes součást města Velingrad). V roce 1922 se připojil k revoluční organizaci VMRO, na jejíž aktivitách se podílel. V roce 1924 spáchal atentát na předsedu bulharské komunistické strany, Dimo Hadjidimova a za tento čin byl o čtyři roky později odsouzen k trestu smrti. Roku 1932 však získal amnestii a věznici tak mohl opustit. Roku 1930 zavraždil na příkaz Ivana Mihajlova dalšího z členů levého křídla organizace VMRO.

Černozemski spolu s dalšími bojovníky VMRO pronikali na území té části Makedonie, která v meziválečném období patřila Jugoslávii. Účastnili se více než patnácti soubojů s tehdejšími policejními silami, které se snažily režim bránit. Nejvýznamnější akcí Černozemského byl atentát na jugoslávského krále Alexandra I. v Marseille 9. října 1934. Panovníka se mu podařilo zabít úspěšně. Černozemski při tomto činu byl také zabit, 10 dní před svými nedožitými 37. narozeninami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlado Chernozemski na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]