Vladimir Vasiljevič Markovnikov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimir Vasiljevič Markovnikov
VladimirMarkovnikov.jpg
Narození 13. prosince 1838
Knyaginino
Úmrtí 29. lednajul. / 11. února 1904greg. (ve věku 65 let)
Moskva
Místo pohřbení Vagankovský hřbitov
Alma mater Imperátorská Kazaňská univerzita
Zaměstnavatelé Imperátorská Kazaňská univerzita
Oděská univerzita
Imperátorská moskevská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Vasiljevič Markovnikov (Rusky: Владимир Васильевич Марковников)[1] (22. prosince 183811. února 1904), byl ruský chemik.

Raný život a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Markovnikov studoval ekonomii na univerzitě v Kazani, během svého studia se ale také věnoval chemii.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po konfliktu se svou mateřskou univerzitou, byl jmenován profesorem na Oděské univerzitě v roce 1871 a o dva roky později, na Lomonosovově univerzitě, kde zůstal po zbytek své kariéry.

Práce[editovat | editovat zdroj]

Markovnikov je nejvíce známý jako autor Markovnikovova pravidla, kterým v roce 1869 popsal reakce H-X alkenů. Podle tohoto pravidla se při přidání protické kyseliny HX k alkenu naváže vodík kyseliny na atom uhlíku s méně alkynovými substituenty, zatímco halogenová skupiny na uhlík s více substituenty. Tedy chlorovodík (HCl) se přidá k propenu, CH3-CH=CH2 za vzniku 2-chloropropanu CH3CHClCH3 nikoli izomerní 1-chloropropanu CH3CH2CH2Cl.[2] Pravidlo je užitečné pro predikci molekulární struktury produktů adiční reakce. 

Hughes diskutoval o důvodech Markovnikovova nedostatečného uznání během života.[3] Přestože publikoval většinou v ruštině, které většině západoevropských chemiků rozuměla, jeho článek z roku 1870, ve kterém poprvé publikoval Markovnikovovo pravidlo, byl napsán v němčině. Nicméně pravidlo bylo zahrnuto do čtyřstránkového dodatku k dvaceti šesti stránkovému článku o izomerních máselných kyselinách a v té době bylo podloženo jen velmi mírnými experimentální důkazy. Hughes dospěl k závěru, že pravidlo bylo vnuknutí, nepodpořené tehdejšími důkazy, ale později se ve většině případů ukázalo jako správné.

Markovnikov také přispěl k organické chemii tím, že našel uhlíkové kruhové řetězce s více než šesti atomy uhlíku, řetězec se čtyřmi atomy uhlíku v roce 1879, a řetězec se sedmi atomy v roce 1889.

Markovnikov rovněž prokázal, že kyselina máselná a kyselina izomáselná mají stejný chemický vzorec (C4H8O2), ale různé struktury, a jedná se tedy o izomery.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladimir Markovnikov na anglické Wikipedii.

  1. Zerong, Wang.
  2. Markownikoff, W. (1870).
  3. Hughes, Peter (2006).