Vladimir Vasiljevič Markovnikov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vladimir Vasiljevič Markovnikov
VladimirMarkovnikov.jpg
Narození 13. prosince 1838
Knyaginino
Úmrtí 29. lednajul. / 11. února 1904greg. (ve věku 65 let)
Moskva
Místo odpočinku Vagankovský hřbitov
Alma mater The Imperial Kazan University
Zaměstnavatelé The Imperial Kazan University
Imperial Novorossiysk University
Imperial University of Moscow
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Vasiljevič Markovnikov (Rusky: Владимир Васильевич Марковников)[1] (22. prosince 183811. února 1904), byl ruský chemik.

Raný život a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Markovnikov studoval ekonomii na univerzitě v Kazani, během svého studia se ale také věnoval chemii.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po konfliktu se svou mateřskou univerzitou, byl jmenován profesorem na Oděské univerzitě v roce 1871 a o dva roky později, na Lomonosovově univerzitě, kde zůstal po zbytek své kariéry.

Práce[editovat | editovat zdroj]

Markovnikov je nejvíce známý jako autor Markovnikovova pravidla, kterým v roce 1869 popsal reakce H-X alkenů. Podle tohoto pravidla se při přidání protické kyseliny HX k alkenu naváže vodík kyseliny na atom uhlíku s méně alkynovými substituenty, zatímco halogenová skupiny na uhlík s více substituenty. Tedy chlorovodík (HCl) se přidá k propenu, CH3-CH=CH2 za vzniku 2-chloropropanu CH3CHClCH3 nikoli izomerní 1-chloropropanu CH3CH2CH2Cl.[2] Pravidlo je užitečné pro predikci molekulární struktury produktů adiční reakce. 

Hughes diskutoval o důvodech Markovnikovova nedostatečného uznání během života.[3] Přestože publikoval většinou v ruštině, které většině západoevropských chemiků rozuměla, jeho článek z roku 1870, ve kterém poprvé publikoval Markovnikovovo pravidlo, byl napsán v němčině. Nicméně pravidlo bylo zahrnuto do čtyřstránkového dodatku k dvaceti šesti stránkovému článku o izomerních máselných kyselinách a v té době bylo podloženo jen velmi mírnými experimentální důkazy. Hughes dospěl k závěru, že pravidlo bylo vnuknutí, nepodpořené tehdejšími důkazy, ale později se ve většině případů ukázalo jako správné.

Markovnikov také přispěl k organické chemii tím, že našel uhlíkové kruhové řetězce s více než šesti atomy uhlíku, řetězec se čtyřmi atomy uhlíku v roce 1879, a řetězec se sedmi atomy v roce 1889.

Markovnikov rovněž prokázal, že kyselina máselná a kyselina izomáselná mají stejný chemický vzorec (C4H8O2), ale různé struktury, a jedná se tedy o izomery.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladimir Markovnikov na anglické Wikipedii.

  1. Zerong, Wang.
  2. Markownikoff, W. (1870).
  3. Hughes, Peter (2006).