Vladimir Michajlovič Bechtěrev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vladimir Michajlovič Bechtěrev
Vladimir Michajlovič Bechtěrev
Vladimir Michajlovič Bechtěrev
Narození 1. února 1857
Vjatská gubernie
Úmrtí 24. prosince 1927 (ve věku 70 let)
Moskva
Povolání lékař a psychiatr
Zaměstnavatel Kazaňská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimir Michajlovič Bechtěrev (20. ledna 1857, Sarali24. prosince 1927, Moskva) byl ruský lékař-neurofyziolog a psychiatr, který si všiml role hipokampu na paměť člověka. Svými objevy přispěl k diagnostice nervových chorob. Věnoval se také studiu příčin nemocí pohybového aparátu. V roce 1892 popsal ankylozující spondylitidu (kostnatění páteře) a tato nemoc dostala po něm název Bechtěrevova nemoc.

V roce 1907 Bechtěrev založil psychoneurologický institut, později přejmenovaný na Sankt-Petěrburkskou lékařskou akademii. Zemřel v roce 1927 po rozhovoru se Stalinem, kterému určil jeho nemoc jako paranoia. (Tato diagnóza v té době označovala pacienta, který se cítí být jedinečnou, vysoce důležitou osobou). Stalin s takovou diagnózou nesouhlasil, a jelikož smrt tohoto význačného psychiatra nebyla nikdy objasněna, spekuluje se o tom, že ho nechal Stalin zabít.

Bechtěrevův syn, inženýr a vynálezce, Piotr Bechtěrev, byl zavražděn během Stalinových čistek. Piotrova dcera Natalija Petrovna Bechtěreva (1924 – 2008) založila Institut lidského mozku v Leningradu.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladimir Bekhterev na anglické Wikipedii.

  1. [1] Novosti

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]