Vladimir Maj-Majevskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimir Maj-Majevskij
May-Maevski.jpg
Narození 15.jul. / 27. září 1867greg.
Mohylevská gubernie, carské Rusko
Úmrtí 30. listopadu 1920 (ve věku 53 let)
Sevastopol, Rusko
Vojenská kariéra
Hodnost generálmajor
Velel

Flag of Russia.svg carské Rusko

Flag of Russia.svg Bílá armáda
Války

Rusko-japonská válka
První světová válka

Ruská občanská válka

Vladimir Zenonovič Maj-Majevskij (rusky Владимир Зенонович Май-Маевский; 15. záříjul./ 27. září 1867greg.30. listopadu 1920)[1] byl ruský generál a jeden z vůdců bělogvardějců během občanské války.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Maj-Majevskij se narodil do rodiny nižší šlechty v Mohylevské gubernii v dnešním Bělorusku. V roce 1885 vstoupil do armády, v roce 1888 absolvoval Nikolajevskou vojenskou školu. Vyšel z ní jako nadporučík.

Během rusko-japonské války byl povýšen do hodnosti plukovníka a velel 1. gardovému sboru, kterému velel do první světové války, kdy byl povýšen na generálmajora. Během války mu byly uděleny dva řády svatého Jiří.

Po říjnové revoluci uprchl k Donu, kde se spolu s Michailem Drozdovským přidal k bílým silám. Dne 23. května 1919 byl jmenován vrchním velitelem armády dobrovolníků v Charkově. Jeho síly postupovaly na Kyjev, Orel a Voroněž, ale byly několikrát poraženy, což vedlo ke zhoršení Maj-Majevského alkoholismu. Nakonec ho generál Děnikin pro nezpůsobilost zbavil velení a nahradil ho generálem Wrangelem.

V roce 1920 velel jednotkám při posledních fázích obrany Krymu. Kolem jeho smrti se vedou dodnes spory. Existují teorie, že byl zastřelen při evakuaci zbývajícího vojska bílých do Istanbulu v listopadu 1920 nebo že zemřel na infarkt[1] v místní nemocnici či při cestě na loď. Místo hrobu není známo.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladimir May-Mayevsky na anglické Wikipedii.

  1. a b c Гордиенко, Д. В. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-04-15]. Heslo МАЙ-МАЕ́ВСКИЙ. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]