Přeskočit na obsah

Vladimir Maj-Majevskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vladimir Maj-Majevskij

Narození15.jul. / 27. září 1867greg.
Mohylevská gubernie, carské Rusko
Úmrtí30. listopadu 1920 (ve věku 53 let)
Sevastopol, Rusko
Vojenská kariéra
Hodnostgenerálmajor
Velel carské Rusko
Bílá armáda
VálkyRusko-japonská válka

První světová válka

Ruská občanská válka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Vladimir Zenonovič Maj-Majevskij (rusky Владимир Зенонович Май-Маевский; 15. záříjul./ 27. září 1867greg.30. listopadu 1920)[1] byl ruský generál a jeden z vůdců bělogvardějců během občanské války.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Maj-Majevskij se narodil do rodiny nižší šlechty v Mohylevské gubernii v dnešním Bělorusku. V roce 1885 vstoupil do armády, v roce 1888 absolvoval Nikolajevskou vojenskou školu. Vyšel z ní jako nadporučík.

Během rusko-japonské války byl povýšen do hodnosti plukovníka a velel 1. gardovému sboru, kterému velel do první světové války, kdy byl povýšen na generálmajora. Během války mu byly uděleny dva řády svatého Jiří.

Po říjnové revoluci uprchl k Donu, kde se spolu s Michailem Drozdovským přidal k bílým silám. Dne 23. května 1919 byl jmenován vrchním velitelem armády dobrovolníků v Charkově. Jeho síly postupovaly na Kyjev, Orel a Voroněž, ale byly několikrát poraženy, což vedlo ke zhoršení Maj-Majevského alkoholismu. Nakonec ho generál Děnikin pro nezpůsobilost zbavil velení a nahradil ho generálem Wrangelem.

V roce 1920 velel jednotkám při posledních fázích obrany Krymu. Kolem jeho smrti se vedou dodnes spory. Existují teorie, že byl zastřelen při evakuaci zbývajícího vojska bílých do Istanbulu v listopadu 1920 nebo že zemřel na infarkt[1] v místní nemocnici či při cestě na loď. Místo hrobu není známo.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladimir May-Mayevsky na anglické Wikipedii.

  1. a b c Гордиенко, Д. В. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-04-15]. Heslo МАЙ-МАЕ́ВСКИЙ. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-29. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]