Vladimir (Bogojavlenskij)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Vladimir
Metropolita a mučedník
Narození13. ledna 1848
Malomorševka, Rusko
Úmrtí7. února 1918 (ve věku 70 let)
Kyjev, Ukrajina
Svátek25. leden
(7. únor) gregoriánský kalendář
Místo pohřbeníKyjevskopečerská lávra
Státní občanstvíRuské impérium
Vyznánípravoslaví
Svatořečen4. dubna 1992
Ruská pravoslavná církev
Uctíván církvemiRuská pravoslavná církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Vladimir (světským jménem: Vasilij Nikiforovič Bogojavlenskij; 1. lednajul./ 13. ledna 1848greg., Malomorševka – 25. lednajul./ 7. února 1918greg.) byl biskup ruské pravoslavné církve, exarcha Gruzie (1892–1898), metropolita moskevský a kolomský (1898–1912), metropolita petrohradský a ladožský (1912–1915) a metropolita kyjevský a haličský (1915–1918).

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 1. ledna 1848 v obci Malomorševka. Byl pravděpodobně bratrancem arcibiskupa Vasilije (Bogojavlenského).

Studoval v Tambovském duchovním semináři a roku 1874 úspěšně ukončil studium na Kyjevské duchovní akademii. Poté se stal profesorem Tambovského duchovního semináře, kde vyučoval homiletiku, liturgiku a pastorální teologii. O rok později začal vyučovat Písmo svaté a poté němčinu a zeměpis na dívčí škole a na gymnáziu.

Roku 1882 se oženil a 31. ledna byl biskupem Palladijem (Gankevičem vysvěcen na jereje chrámu Pokrov přesvaté Bohorodice v Kozlově, poté se stal představeným Trojického chrámu v Kozlově.

Po smrti manželky a dítěte byl 8. února 1886 v Kazaňském monastýru v Tambově postřižen na mnicha. Dne 9. února byl povýšen do hodnosti archimandrity a stal se představeným Trojického kozlovského monastýru a 6. října představeným Antonievského monastýru v Novgorodu.

Dne 21. května 1888 byl zvolen biskupem Staraje Russy a vikářem eparchie Novgorod. Dne 3. června byl v Alexandro-Něvské lávře metropolitou Isidorem (Nikolskim) vysvěcen na biskupa.

Dne 19. ledna 1891 se stal biskupem samarským a stavropolským. V této eparchii se zasloužil o otevření dívčích škol a o založení vzdělávacího bratrstva.

Dne 18. října 1892 se stal arcibiskupem kartalynským a kachetinským a exarchou Gruzie. Během jeho služby v Gruzii bylo postaveno více než sto chrámů a bylo otevřeno více než tři sta farních škol a bylo zřízeno misionářské eparchiální duchovní a vzdělávací bratrstvo. V Gruzii byl předmětem neustálých pomluv; stal se terčem pokusu o atentát, kdy se jej snažil zabít psalomščik (žalmista).

Dne 21. února 1898 byl jmenován metropolitou moskevským a kolomským. Dne 27. března téhož roku přijel do Moskvy, kde se při slavnostech setkal s věřícími a s velkoknížetem Sergejem Alexandrovičem. V Moskvě se zabýval misionářskou prací mezi dělníky. Dále se věnoval boji proti alkoholismu. Podporoval charitativní činnost ruské velkokněžny Alžběty.

Dne 23. listopadu 1912 byl jmenován metropolitou petrohradským a ladožským.

Bylo o něm známo, že měl odpor k vlivu Grigorije Jefimoviče Rasputina na královském dvoře. To vyvolalo nevoli na carském dvoře, a proto byl Vladimír po smrti metropolity Flaviana (Gorodeckého) jmenován metropolitou Kyjeva a Haliče. To se stalo 23. listopadu 1915.

Na církevní radě Ukrajiny se diskutovalo o autokefalitě Ukrajinské pravoslavné církve. Metropolita Vladimir v ní bránil jednotu ruské církve. Schizmatik arcibiskup Alexij (Dorodnicyn) se usídlil v Kyjevsko-pečerské lávře a snažil se převzít moc pravoslavné církve na Ukrajině. Tej se zasloužil o to, aby se mniši v lávře obrátili proti Vladimirovi. V té době se sovětská vojska blížila ke Kyjevu (1918). Ze dne 23. na 24. ledna obklíčila vojska lávru. Tzv. „církevní bolševismus“ hrál klíčovou roli při podněcování netolerantní atmosféry v Lávře. Mniši tohoto monastýru se vzbouřili proti svému představenému. V monastýru se konala shromáždění, která požadovala demokratizaci správy církve. Vedení metropolity Vladimira bylo považováno za represivní. Mniši si vybrali nového představeného, a to archimandritu Klimenta (Žeratienka). Autorita metropolity Vladimira klesla velice nízko.

Večer 25. ledna 1918 přišlo do lávry pět ozbrojených vojáků. Arcibiskup Alexij tvrdil, že otec Vladimir u sebe uchovával peníze ukrajinské církve. Vojáci zajali otce Vladimira a měli jej odvést za velitelem, místo toho ho však brutálně zavraždili. Pohřben byl 29. ledna 1918 v Uspenském chrámu lávry. Pohřeb vedl metropolita Platon (Rožděstvenskij). Krátce po té byl klášter zrušen a budova předána výtvarným umělcům sdružení Artěl.

Všechna data jsou uváděna podle juliánského kalendáře.

Dne 4. dubna 1992 Ruská pravoslavná církev biskupa Vladimira svatořečila jako mučedníka a byl zařazen do sboru všech novomučedníků a vyznavačů ruských.

Jeho svátek je připomínán 25. ledna.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Владимир (Богоявленский) na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]