Přeskočit na obsah

Vladimír Sýkora (dramatik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vladimír Sýkora
Narození9. ledna 1913
Chrudim
Úmrtí19. října 1942 (ve věku 29 let)
Bratislava
PseudonymJuraj Valach
Povoláníherec, spisovatel a dramatik
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

JUDr. Vladimír Sýkora (pseudonymy Juraj Valach, Peter Zvon) (9. ledna 1913, Chrudim, Rakousko-Uhersko19. října 1942, Bratislava, Slovenský stát) byl slovenský dramatik, divadelní kritik a režisér.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině státního úředníka. Vyrůstal na Slovensku, kam po vzniku Československa přijel jeho otec Čeněk Sýkora. Lidovou školu absolvoval v Bratislavě a gymnázium pro problémy s prospěchem dokončil v roce 1932 ve slovenském městě Zlaté Moravce. Po ukončení gymnázia začal studovat práva v Praze, ale po uzavření českých vysokých škol nacisty studium dokončil v Bratislavě. Po ukončení vysoké školy byl zaměstnán jako právník ve Všeobecné úvěrové bance, později pracoval v Tatrabance jako vedoucí právního oddělení. Zemřel předčasně na tyfus ve věku 29 let.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1940 začal psát do časopisu Elán divadelní kritiky pod pseudonymem Juraj Valach. Svými kritikami a referáty se dostal mezi přední slovenské divadelní kritiky. Jeho referáty vyšly také knižně pod názvem Divadelní články a kritiky. V témže roce pod pseudonymem Peter Zvon také napsal svoji první divadelní hru, kterou nazval Tanec nad plačom (česky:Tanec nad pláčem). Byla to jemná komedie, ve které autor podal konfrontaci starého a nového světa, zprostředkovanou tak, že se v textu střídá próza (nová doba) s verši (stará doba). Hra je kritikou tehdejší společnosti – kultury, politiky i společenského života. Jeho druhá divadelní hra Vzdálená země je komedie, jejíž děj se odehrává v době druhé světové války na opuštěném ostrově. Také v této hře se střídá próza s verši. Rok 1940 byl pro něho významný také tím, že v tomto roce pojal za manželku herečku činohry Slovenského národního divadla Oľgu Kadancovou.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Vladimír Sýkora (dramatik)
  • 1940 - Tanec nad plačom, komedie
  • 1945 - Vzdálená země, komedie
  • 1948 - Divadelní články a kritiky, výběr referátů a kritik

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladimír Sýkora na slovenské Wikipedii.