Vladimír Komárek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O českém politikovi a poslanci ČNR pojednává článek Vladimír Komárek (politik).
Vladimír Komárek
Narození 10. srpna 1928
Hořensko
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 24. srpna 2002 (ve věku 74 let)
Jilemnice
Česká republikaČeská republika Česká republika
Povolání pedagog a malíř
Podpis Vladimír Komárek signatura.jpg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vladimír Komárek

Vladimír Komárek (10. srpna 1928 Hořensko u Semil – 24. srpna 2002 Jilemnice) byl český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. Patřil k předním osobnostem českého výtvarného umění 20. století. Jeho obrazy, grafiky a ilustrace si svou podmanivostí získaly nejen pozornost, ale i srdce mnoha lidí. Totéž platí i o jeho vypravěčském umění, které svým humorem a člověčenstvím dokázalo vždycky vyvolat salvy smíchu a dobrou náladu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Milovaným krajem Vladimíra Komárka bylo Semilsko, kde se narodil a kde prožil i podstatnou část svého života. K výtvarnému umění tíhl od raného mládí – studia začal na umělecké sklářské škole v Železném Brodě a v roce 1946 byl přijat na Akademii výtvarných umění. Po dvou letech však přestoupil na UMPRUM (Vysoká škola umělecko-průmyslová), kde v roce 1954 absolvoval u prof. Karla Štipla.

Už v době studií se intenzivně věnoval vlastní volné tvorbě a aktivně se zapojoval i do skupin a sdružení podobně smýšlejících tvůrců. Například v letech 1965–71 byl členem významného Sdružení českých umělců a grafiků Hollar.

Velmi bohatá byla také jeho výstavní činnost – svoji první samostatnou výstavu uspořádal už v roce 1958 v České Lípě. Jeho rukopis byl jako stvořený také pro tvorbu ilustrací. Za výtvarný doprovod veršů Vladimíra Holana Strom kůru shazuje získal v roce 1981 prestižní ocenění Nejkrásnější kniha roku. S příznivým ohlasem se však setkaly i jeho ilustrace básnické sbírky Jaroslava Seiferta Deštník z Piccadilly (1979), balady Karla Hynka MáchyMáj“ (1982) i další.

Svojí malířskou tvorbou Vladimír Komárek oživil slavnou tradici české imaginace, kterou před ním proslavil například Jan Zrzavý. Zatímco jeho ranější tvorba se vyznačuje značnou expresivností, pro malby z jeho zralého a zásadního období je charakteristická lyričnost až tklivost a podmanivá poetika. Komárkovým vyjadřovacím prostředkem byly především velmi jemné barvy a neostré kontury, což vnáší do jeho obrazů jedinečnou atmosféru.

Neopakovatelná je rovněž jeho grafická tvorba. Především v oblasti drobné grafiky a ex libris patřil k české i evropské špičce.

Na CD Jen krátká návštěva potěší vyšly tři záznamy z besed s Vladimírem Komárkem.

Citát[editovat | editovat zdroj]

Komárek je všestranný člověk. Je malíř, dělá i do sochařiny, jen tak nikdo ho nedohoní v grafice, zvláště pak v suché jehle, ale je také skvělý vypravěč, umí nádherně a vtipně psát...Báječné je na něm to, že umí žít naplno. Je až kupodivu abstinent, nekouří, ale strašně rád jí a nestydí se za tuto slabost...
— Josef Vinklář[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Josef Vinklář: Pokus o kus pravdy, Dialog, Praha, 1993, str. 134–5, ISBN 80-85194-99-6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]