Vladimír Darjanin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Darjanin
Vladimír Darjanin.jpg
Narození 11. července 1960 (59 let)
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Manžel(ka) Ludmila Peterková
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Darjanin ( * 11. července 1960) je český podnikatel a významný organizátor hudebního života, od července 2009 do května 2010 generální ředitel České filharmonie, je zakladatelem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

Byl ženatý s klarinetistkou Ludmilou Peterkovou a má tři děti, manželství bylo rozvedeno v roce 2016. Mezi jeho záliby patří zejména opera, klasická hudba a architektura. Vladimír Darjanin není a nikdy nebyl členem žádné politické strany.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Vladimír Darjanin vystudoval konzervatoř, poté na Akademii múzických umění v Praze vystudoval obor operní režie, televizní režie a produkce. Už při studiu na vysoké škole (1983-1989) měl možnost pobývat se na různých stážích, a to v maďarském Györu, italské Sieně, ve Vídeňské státní opeře, ale především v Berlíně u Götze Friedricha a Harryho Kupfra v Komische Oper.

Režie a produkce[editovat | editovat zdroj]

Pro Darjaninův umělecký vývoj bylo důležité jeho působení v Národním divadle (1989-1992) a v Laterně Magice u prof. Josefa Svobody, kde v letech 1992-1994 zastával pozici jako režiséra. V roce 1994 vstoupil do svobodného povolání, režíroval v Čechách i na Slovensku a pracoval pro Československou a Českou televizi jako režisér a producent. Věnoval se rovněž režii operních představení a dokumentárních filmů.

Deset století architektury[editovat | editovat zdroj]

Darjanin v roce 1994 založil společnost DaDa, která se do roku 2002, kdy byl jmenován generálním komisařem české účasti na Světové výstavě EXPO v Japonsku, orientovala na výrobu dokumentárních televizních pořadů a organizaci velkých kulturních projektů. Jejím nejvýznamnějším počinem je cyklus Deset století architektury, v jehož rámci Česká televize odvysílala 233 dílů tohoto dokumentárního pořadu během šesti let.[1] Snaha tvůrců seriálu vyústila ve spolupráci se Správou Pražského hradu na unikátní výstavě[2] přímo na Pražském hradě a ve vybraných architektonických objektech na území celé České republiky v roce 2001. Tento projekt  byl unikátní jak svým obsahem, tak rozsahem, neboť trval po dobu sedmi měsíců a během tohoto období se uskutečnil soubor tří set výstavních a doprovodných akcí. Výstavu v prostorách Pražského hradu navštívilo od dubna do října roku 2001 155 226 diváků.[3] Na televizní cyklus Deset století architektury navázala nová série dokumentárních portrétů o obrazech Mistrovská díla z českých sbírek, kterou od ledna roku 2002 vysílala Česká televize.

Nadační fond FATUM[editovat | editovat zdroj]

Spolu s operním pěvcem Ivanem Kusnjerem založil Darjanin roku 1998 nadační fond FATUM, který pomáhá dětem předčasně zesnulých hudebníků a má sídlo v historické budově Národního divadla.

EXPO 2005[editovat | editovat zdroj]

V roce 2002 jmenovala vláda ČR Vladimíra Darjanina generálním komisařem české účasti na Světové výstavě 2005 Aichi v Japonsku. Česká republika se tam prezentovala expozicí pod názvem Zahrada fantazie a hudby.[4] Za 6 měsíců navštívilo český pavilon 1,7 milionu diváků, což jej zařadilo mezi nejúspěšnější národní prezentace.[5]

Akademie klasické hudby a Dvořákova Praha[editovat | editovat zdroj]

S cílem propagovat české hudební umění založil Vladimír Darjanin v roce 2002 společnost Akademie klasické hudby,[6] která v roce 2007 stála u zrodu mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. První ročník festivalu, jehož cílem je propagace Dvořákova života a díla, se uskutečnil v roce 2008 a Vladimír Darjanin se stal jeho intendantem. Dvořákova Praha je oslavou díla nejznámějšího českého skladatele a vyzdvihuje jeho celosvětový přínos. V roce 2008 Darjanin zakládá Cenu Antonína Dvořáka, jež se stala prestižním oceněním osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí.

Festival Dvořákova Praha nabízí od roku 2009 členství v Klubu mladých, jehož cílem je vzdělávat a podporovat studenty v oblasti vážné hudby a nabízet jim zvýhodněné vstupné.[7]

Pozici intendanta respektovaného hudebního festivalu opustil Darjanin v roce 2013, kdy festival prodal Karlu Komárkovi, jednomu z nejvýznamnějších českých mecenášů hudebního umění.[8]

Působení v České filharmonii[editovat | editovat zdroj]

Ministr kultury Václav Jehlička předal 4. listopadu 2008 Vladimíru Darjaninovi jmenovací dekret generálního ředitele České filharmonie. Do funkce nastoupil 1. července 2009.

Projekt Česká filharmonie víc než orchestr[9], který prezentoval před svým zvolením, měl stanovenou ideu vnímání orchestru a celé instituce v médiích jako pevného celku a součinného tělesa. Vladimír Darjanin kladl důraz na vytvoření jasné struktury instituce a měl v plánu změnit způsob financování hudebníků, pozvednout prestiž orchestru i kvalitu jeho managementu, zavést znovu funkci dramaturga, přivést Českou filharmonii k lepším nahrávacím společnostem a vytvořit podmínky k získání prvotřídního šéfdirigenta.[10]

Před nástupem do funkce vyvolal Darjanin kontroverzi svým úmyslem odvolat po 16 letech z funkce ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomu. Tomu se ale dostalo výrazné podpory ze strany výtvarníků, galeristů, dalších představitelů kultury a zainteresované části veřejnosti.[11] Darjanin změnil rozhodnutí a přislíbil, že Nedoma zůstane ve své funkci minimálně do konce roku 2013. V říjnu 2009 ministr kultury Václav Riedlbauch předešel dalším eventuálním sporům převedením Galerie Rudolfinum pod správu Uměleckoprůmyslového muzea. Václav Riedlbauch byl v od ledna 2001 rovněž generálním ředitelem České filharmonie. Na tomto postu ho po skončení funkčního období a neshodách s některými členy orchestru vystřídal v červenci 2009 právě Vladimír Darjanin.[12]

Ihned po svém zvolení zadal Darjanin personální i finanční audit České filharmonie.[13] Darjanin svým počínáním nastartoval proces proměny orchestrů i instituce České filharmonie, otevřel důležité otázky, jako financování orchestru, nahrávaní nebo kolektivní smlouva s orchestrem. Propustil několik zaměstnanců a zrušil prodělečný festival Pražské premiéry, který se platil z peněz orchestrů. Stejně tak zrušil pouťové koncerty pro turisty, které byly podle Darjanina hanbou České filharmonie jako instituce.[14]

Audit podle Darjanina dokládal závažná pochybení v hospodaření orchestru v době, kdy jej vedl jeho předchůdce Václav Riedlbauch. Podle ministerstva, vedeném v té době Václavem Riedlbauchem, byl právě audit jedním z prvních kroků, kterým prý Darjanin prokázal, že se neorientuje v postavení a hospodaření státní příspěvkové organizace[15] a stal se jedním z důvodů, proč ministr Riedelbauch Vladimíra Darjanina 7. 5. 2010 odvolal z funkce.[16] Na protest proti odvolání Darjanina zrušili ve stejný den filharmonikové plánovaný koncert v Rudolfinu.[17][18]

Po odchodu z České filharmonie[editovat | editovat zdroj]

Darjanin se po svém odvolání plně věnoval festivalu Dvořákova Praha a své rodině. Určitý čas se spekulovalo o jeho účasti ve výběrovém řízení na ředitele nového divadla v Plzni či návratu k opeře.[19]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.fdb.cz/film/deset-stoleti-architektury/dily/8665 [online]. 
 2. http://zpravy.idnes.cz/vystava-architektury-se-dockala-sve-publikace-fqp-/domaci.aspx?c=A010419_123012_praha_kultura_ton [online]. 
 3. http://archiv.neviditelnypes.lidovky.cz/clanky/11226_13_7_0.html [online]. 
 4. http://zpravy.idnes.cz/cesky-pavilon-pro-expo-2005-je-na-svete-dv2-/domaci.aspx?c=A040819_145339_domaci_miz [online]. 
 5. http://kultura.idnes.cz/japonske-expo-skoncilo-s-velkym-uspechem-f1j-/vytvarne-umeni.aspx?c=A050926_111141_show_aktual_gra [online]. 
 6. http://www.akademieklasickehudby.cz/akademie [online]. 
 7. http://praha.5plus2.cz/dvorakova-praha-zahajuje-jiz-v-nedeli-dwr-/prahar.aspx?c=A130903_135734_ppd-prahar_32160 [online]. 
 8. http://operaplus.cz/vladimir-darjanin-proc-jsem-odesel-z-dvorakovy-prahy/ [online]. 
 9. http://www.literarky.cz/predplatne/1013-eska-filharmonie-hlasi-v-roce-2012-bude-vyprodano [online]. 
 10. http://www.muzikus.cz/klasicka-hudba-jazz-clanky/Vladimir-Darjanin-muz-ktery-se-chysta-do-Ceske-filharmonie-prijit~23~duben~2009/ [online]. 
 11. http://respekt.ihned.cz/analyza/c1-37577020-boure-v-rudolfinu [online]. 
 12. http://m.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/110477-ceska-filharmonie-musi-zmenit-hospodareni/ [online]. 
 13. http://euro.e15.cz/vzor-vidim-v-berline-823465 [online]. 
 14. http://www.novinky.cz/kultura/155128-vladimir-darjanin-chci-pozvednout-prestiz-ceske-filharmonie.html [online]. 
 15. http://art.ihned.cz/c1-43440000-ministerstvo-zverejnilo-audit-vypracovany-filharmonii-byl-zvolen-spatny-typ-tvrdi [online]. 
 16. http://www.mkcr.cz/cz/tiskovy-servis/povinny-nadpis-zpravy-57725/ [online]. 
 17. http://www.radio.cz/cz/rubrika/zpravy/filharmonie-na-protest-proti-odvolani-darjanina-zrusila-koncert [online]. 
 18. http://operaplus.cz/reditel-ceske-filharmonie-vladimir-darjanin-byl-odvolan/ [online]. 
 19. http://www.divadelni-noviny.cz/trinactka-pro-plzen [online]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]