Vlašim (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Vlašim
letecký pohled
letecký pohled
Základní informace
Slohrenesance
StavebníkJan Očko z Vlašimi
Další majiteléJankovští z Vlašimi, Trčkové z Lípy, Ostrovcové z Kralovic, Ungnadové z Weissenwolffu, Trautsonové, Auerspergové
Současný majitelMěsto Vlašim
Poloha
AdresaVlašim, ČeskoČesko Česko
UliceZámek
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky13850/2-210 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Vlašim a jemu přilehlý zámecký park leží ve městě Vlašim, v okrese Benešov Středočeského kraje. Sídlí v něm Muzeum Podblanicka.[1]

Zámek[editovat | editovat zdroj]

Podoba vlašimského zámku z roku 1821 podle Joanna Venuta

Zámek Vlašim vznikl řadou přestaveb gotického hradu z roku 1303 a reprezentativním sídlem se stal i díky druhému pražskému arcibiskupovi Janu Očkovi z Vlašimi.

K dalšímu velkému rozvoji došlo v 15. století za Trčků z Lípy. Kolem roku 1600 za Vostrovců z Kralovic byl hrad přestavěn na renesanční zámek.

V 19. století, kdy na zámku sídlila knížata z Auerspergu (do roku 1945), byl zámek změněn do dnešní podoby. Dnes se na zámku nachází Muzeum Podblanicka, ve kterém je k vidění výstava z historie zámku a parku, expozice S přesnou muškou o tradici střelectví a zbrojařství i s trofejemi exotických zvířat a Zrcadlo minulosti přibližující každodenní život předků. Návštěvníci mohou navštívit také zámecké sklepení, zámeckou kapli založenou Marií Josefou z Auerspergu roku 1771 a zámeckou věž, jíž lze využít jako rozhledny.

V srpnu 1992 zachvátil zámek požár, který zničil celé jeho jižní křídlo. Později prošel zámek mnohými rekonstrukcemi, které skončily v roce 2005.[2] V jižním křídle zámku má v současnosti sídlo Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vlašim.

V zámku se nachází reprezentativní sál, který slouží ke konání svatebním obřadům a komorním koncertům.

Park[editovat | editovat zdroj]

Roku 1775 založil Karel Josef z Auerspergu, společně se svou ženou Marií Josefínou von Trautson, v nedalekém údolí říčky Blanice na místě tehdejší bažantnice a zámecké zahrady, anglický park. Park byl vystaven v geometrickém stylu a později se stále více a více rozrůstal a byly přidávány různé doplňky a dekorace. Z těchto se dochovaly např. Čínský pavilon, socha Samsona, či tři novogotické brány (Vlašimská, Domašínská a Znosimská). Vlašimská brána se stala symbolem města a v jejím interiéru se pod jménem Podblanické galerie v nynější době konají výstavy regionálních umělců.

V parku se nedochovaly: mešita, obelisk, grotta a Amorův templ v místním jezírku. Nachází se zde také dochovaná část ruin starého hradu.

Rozloha parku je 70 hektarů a svého času byl považován za nejkrásnější svého druhu v Čechách a i dnes se jedná o jeden z nejlépe zachovaných parků tohoto druhu ve střední Evropě. V současné době se park využívá také k mnohým výstavám a nechybí zde ani restaurace.

Zámek a park jsou dnes veřejně přístupné, do některých jeho částí či budov je placeno vstupné. Je zde ke zhlédnutí sbírka rytin zobrazující dobová ztvárnění parku. Ve Vlašimské bráně se nachází galerie. Parkem prochází 3 km dlouhá naučná stezka nabízející informace o památkách ve Vlašimi a jejím okolí. V současné době prochází park mnoha rekonstrukcemi, v roce 2008 byla dokončena oprava Čínského pavilonu.[3] Zámek i park jsou ve vlastnictví města Vlašimi.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schloss Vlašim na německé Wikipedii.

  1. Kontakty – Muzeum Podblanicka. www.muzeumpodblanicka.cz [online]. [cit. 2019-04-29]. Dostupné online. 
  2. www.mesto-vlasim.cz [online]. [cit. 2009-09-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-07-01. 
  3. Archivovaná kopie. www.mesto-vlasim.cz [online]. [cit. 2009-09-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-10-10. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]