Vládci loutek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vládci Loutek
Autor Robert A. Heinlein
Původní název The Puppet Masters
Překladatel Martin Janda
Obálku navrhl Pavel Šťastný
Země USA USA Doubleday
Jazyk angličtina
Žánry Science fiction
Vydavatel Česká republika AG Kult
Datum vydání 1951
Česky vydáno 1991
Typ média brožovaná
Počet stran 271
ISBN 80-901035-7-X
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vládci Loutek je sci-fi román z roku 1951 Roberta A. Heinleina, ve kterém američtí tajní agenti bojují s parazitickými vetřelci z vesmíru. Román původně vycházel na pokračování v časopise Galaxy Science Fiction. Tematicky kniha evokuje pocit paranoii, později zachycený ve filmu Invaze zlodějů těl z roku 1956, který má podobnou premisu.

Heinleinův román také opakovaně zdůrazňuje analogii mezi mysl ovládajícími vetřelci a komunistickými Rusy, odráží tak v té době převládající „rudý děs“.

Úvod do děje[editovat | editovat zdroj]

Tento román je jediným Heinleinovým průnikem do subžánru „invaze mimozemšťanů“. Jeho přístup k příběhu je jiný než u většiny předchozích příběhů o invazích. Nenahlíží na příběh z pohledu „bezbranného lidstva“ typického pro příběhy následující po Válce světů a také nepoužívá tradiční hororové prvky. Vetřelci jsou dostatečně děsiví, zápletka se soustřeďuje hlavně na provedení invaze, kterou vetřelci připravují a svobodní lidé se proti ní pokouší bránit. Příběh je zasazen do raného 21. století (první scéna se odehrává 12. června 2007) po jaderné válce mezi Sovětským svazem a Západem, která obě strany vyčerpala, ale nezlomila. Po horké válce se zase vrátili ke studené válce. Společenské zvyky se změnily (jsou více liberální), což je pro Heinleina typické. Létající auta a paprskomety jsou běžné. Existují vesmírné stanice a byla založena kolonie na Venuši. Vesmírná technologie je mnohem pokročilejší než na začátku skutečného 21. století. Například v poslední scéně je vesmírná válečná loď poslána na dvanáctiletou cestu na Titan nejenom s podporou života pro velkou posádku, ale také s výzbrojí dostatečnou k napadení celé planety. Nicméně Heinlein nemyslel na satelitní komunikaci a televizní vysílání je stále omezené stejně jako v době vzniku knihy. Toto hraje důležitou roli. Velká země jako USA je rozdělena na mnoho "bloků", které získávají televizní signál od sousedních bloků a pak jej posílají dál. Když vetřelci ovládnou jeden z těchto bloků, ovládnou v něm všechnu komunikaci a izolují ho od okolního světa.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Sam: Narozen jako Elihu Nivens, je klasickým příkladem Heinleinova hrdiny - velmi talentovaný, nezávislý, loajální ke svým přátelům a nesmiřitelný sok svých nepřátel. Je mu přes třicet, ale svůj vzhled změnil tolikrát, že i on sám pochybuje, jak původně vypadal.

Mary: Narozena jako Allucquere v náboženské komunitě na Venuši, je tradiční Heinleinova hrdinka. Je vysoká rusovláska, otrlá a brilantní. Její profesionální zevnějšek skrývá hluboké psychické jizvy ze setkání s vetřelci v dětství. Jen Stařec zná pravdu, díky hluboké hypnotické analýze, kterou musí podstoupit všichni agenti.

Stařec: Narozen jako Andrew Nivens je hlava tajné vládní agentury, ale přeje si, aby nikdy nemusela existovat. Svou práci dělá zdráhavě, protože by ji nikdo jiný nedělal pořádně. Reprezentuje třetí z Heinleinových oblíbených typů postavy "moudrého a mrzutého starce".

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Román Vládci loutek byl v ČR poprvé vydán v roce 1992 nakladatelstvím AG Kult. Totéž nakladatelství jej vydalo znovu v roce 2000. V roce 2011 román vydalo nakladatelství Banshies.[1]

Filmová a televizní zpracování[editovat | editovat zdroj]

The Brain Eaters, film z roku 1958, je v mnohém podobný Vládcům Loutek. Heinlein producenty filmu zažaloval za plagiátorství.

Téma románu se odráží v episodě Operace:Vyhlazení seriálu Star Trek z roku 1967 a podobně v epizodách "Plnoletost" a "Spiknutí" seriálu Star Trek: Nová Generace, kde mlžům podobní vetřelci ovládají těla vysoce postavených důstojníků hvězdné flotily.

Román byl zfilmován v roce 1994 v hlavní roli s Donaldem Sutherlandem. Přestože se film držel knihy docela věrně, nebyl úspěšný ani kritiků ani u diváků.

Podobnou zápletku má i film Roberta Rodrigueze "Fakulta", kde je vetřelci ovládnuta škola.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Puppet Masters na anglické Wikipedii.

  1. http://www.legie.info/kniha/2375-vladci-loutek/vydani#zalozky