Přeskočit na obsah

Vitoša

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vitoša
Витоша
Východní stěna hory Golyam-Rezen
Vitoša

Nejvyšší bod2290 m n. m. (Černi vrch)

Nadřazená jednotkaRilsko-rodopský masív
Sousední
jednotky
Rila, Rodopy, Sofijská kotlina

SvětadílEvropa
StátBulharskoBulharsko Bulharsko
Poloha pohoří Vitoša na Balkáně
Poloha pohoří Vitoša na Balkáně
Map
Horninyžula
PovodíIskar, Struma
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vitoša (bulharsky Витоша, latinsky Scomius) je pohoří nacházející se nedaleko bulharského hlavního města Sofie, kterému tvoří impozantní kulisu. Nejvyšším vrcholem je Černi vrch (2290 m). Horstvo má pro svou jedinečnost status národního parku - druhého nejstaršího na Balkáně (po NP Biogradska gora).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Meteorologická stanice na vrcholu Černi vrch

Sever masivu vymezuje Sofijská kotlina, východ tokem řeky Iskar a na západě tvoří hranici pohoří údolí řeky Strumy. Na jihu se dá považovat za konec pohoří průsmyk Klisura, jenž odděluje Vitošu od vyššího, sousedního pohoří Rila.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Vitoša zaujímá plochu 266 km², přičemž délka masivu je zhruba 20 km a v nejširším místě dosahuje kolem 18 km. Nachází se zde na 10 štítů vyšších 2000 metrů. Geologicky je pohoří tvořeno převážně žulou. Vitoša je významným zdrojem pitné vody pro hlavní město a okolí, především díky svým četným minerálním pramenům. Rozsáhlé jsou zde jak jehličnaté, tak listnaté lesy. Ve vyšších polohách se nacházejí klasické horské louky.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je významným střediskem zimních sportů a turistiky vůbec. Především dobré zpřístupnění příměstskými dopravními linkami, způsobuje zejména o víkendech obrovské návštěvnosti. Na vrcholu hory Černi vrch se nachází meteorologická stanice dosud fungující již od roku 1935. Stanice také slouží jako bivak pro turisty a je zároveň základnou místní horské služby. Turisticky navštěvovaný úkaz pohoří je tzv. kamenná řeka Zlatnite Mostove. Ta sestává z proudu velkých balvanů probíhajících podle úbočí hor. V podstatě se jedná o ledovcovou morénu, kterou zde po sobě zanechal dávný ledovec.

Okolí chaty Aleko v lyžařském areálu Vitoša
Okolí chaty Aleko v lyžařském areálu Vitoša

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]